StoryEditor

Toxický odpad zaplavil maďarské dediny

05.10.2010, 18:38
Obrovská ekologická katastrofa si vyžiadala päť obetí. Jednu z nich našli naši záchranári.

„Osobne som prežil niekoľko misií po povodniach alebo zemetraseniach, ale takéto niečo som ešte nezažil,“ povedal pre HN o jednej z najhorších profesionálnych skúšok svojho života Alexander Berek, šéf Špeciálnej kynologickej záchrannej služby Slovakia. Trojčlenný tím pod jeho vedením na žiadosť maďarských kolegov vyrazil v pondelok podvečer do obce Kolontár, kde sa pretrhla nádrž s toxickým odpadom. Obrovská tragédia si doteraz vyžiadala päť obetí a viac ako 120 zranených. Niekoľkometrová vlna bahna, vody a nebezpečného odpadu v priebehu sekundy zaliala niekoľko obcí. V najpostihnutejšej z nich, Kolontári, zasahovali aj naši záchranári. „Situácia bola veľmi nebezpečná. Keď sme prišli na miesto, krízový štáb nám oznámil, že psov využiť nemôžeme. Bolo tam totiž veľmi veľa kontaminovaného materiálu,“ potvrdil pre HN Berek.

Obrovská panika
Našim záchranárom sa podarilo dostať do postihnutej oblasti niekoľko hodín po tragédii. To, čo videli na vlastné oči, pravdepodobne nezažili nikdy predtým. „Videli sme, ako na poli zodvihla vlna valiaceho bahna a vody traktor aj s traktoristom do výšky. Na inom mieste zase auto aj so šoférom odvalila voda do 600-metrovej diaľky,“ potvrdil Berek.
V zložitej situácii museli zasahovať okamžite aj napriek tomu, že podmienky na prácu boli veľmi zlé. Keďže veľkú časť obyvateľstva evakuovali, záchranári, policajti a vojaci prechádzali zaplavené domy a snažili sa podľa zoznamov natrafiť na niekoho, kto by sa dal ešte zachrániť. „Počas pátrania nášho trinásťčlenného zmiešaného tímu sme našli asi ročné dieťa, ktoré už však bolo mŕtve,“ priznal Berek. Dievčatko, ktoré našli, bolo jedným z dvoch detí, ktoré tragédiu neprežili. Dostať sa do zaplavených domov nebolo podľa neho vôbec jednoduché. Neraz si museli cestu doslova presekať.

Celú oblasť takmer ihneď zasiahla obrovská panika. „Valiace sa bahno zasiahnuté oblasti veľmi zničilo. Do niektorých domov sa dostala voda až do výšky dvoch metrov,“ povedala pre HN pani z mestského úradu mestečka Ajka, blízko ktorého k nehode došlo.

V neustálom napätí
Naši záchranári prehľadávali ruiny domov do skorých ranných hodín, potom nastúpila armáda. „S takýmito vecami ešte nemali skúsenosti. Krízový štáb hľadal možnosti, ako čo najrýchlejšie bahno odpratať,“ povedal záchranár. Postihnutá oblasť si však ani niekoľko hodín po katastrofe nemohla vydýchnuť. Aj naši záchranári totiž čakali, či ich kolegovia nepovolajú späť. „Zo siedmich nádrží praskla tá prvá, o ktorú sa zvyšné opierali. Nevieme, či sa tam budeme vracať.“

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. máj 2024 03:32