StoryEditor

"Obamovi sme verili, ale sklamal"

02.11.2010, 23:00
S termoskou kávy v jednej ruke, s volebnou brožúrkou v druhej vošiel včera na úsvite James Galen do telocvične strednej školy v Sykesville v americkom štáte Maryland.

Aby urobil jednu z najčudnejších a prekvapujúcich vecí vo svojom živote. Aby ako celoživotne presvedčený demokrat hlasoval v tohtoročných amerických kongresových a guvernérskych voľbách pre republikánov. "Je mi ľúto, no, bohužiaľ, tentoraz mi z toho republikáni viac vychádzajú ako tí, ktorí môžu zastaviť utrácanie,“ vysvetľoval Galen pri východe z volebnej miestnosti.                                                             

"Politika Obamu ma sklamala“
Pred dvomi rokmi v prezidentských voľbách pritom Galen dal hlas demokratovi Barackovi Obamovi. A keby mal znova voliť medzi ním a Johnom McCainom? "Bol by to zase Obama. Aj keď jeho politika ma sklamala. Keby to takto išlo ďalej, odovzdáme Ameriku deťom v horšom stave, než akú sme ju dostali my od rodičov,“ vysvetľoval a v rannej zime sa ponáhľal do auta. Chcel byť načas v Baltimore, kde na univerzite prednáša genetiku. Ako akademik, ktorý má blízko k zdravotníctvu, bol za Obamovu reformu zdravotníctva. "No v tej podobe, ako prešla v

Kongrese, som proti. Ukazuje sa, že to celý systém naďalej predraží,“ pokrčil sklamane ramenami.
Galenov príklad je potvrdením prieskumov, ktoré predpovedali, že vládnuci demokrati prezidenta Obamu stáli vo včerajších voľbách pred ťažkou porážkou. Zlá ekonomická situácia, vysoká nezamestnanosť a nedôvera, že doterajšia výdavková politika Obamovej administratívy môže byť správnym riešením, demokratom odviedli mnoho voličov. Zatiaľ čo republikánska základňa išla do volieb vyburcovaná konzervatívnym hnutím Tea Party.

Už vopred bolo jasné, že voľby prekreslia politickú mapu USA. Vezmú demokratom väčšinu v Snemovni reprezentantov, výrazne ich oslabia v Senáte a tiež na miestach guvernérov jednotlivých štátov Únie. Prezident Obama sa tak dnes prebudí do novej politickej reality. Demokrati budú musieť brániť už presadenú agendu - predovšetkým zdravotnícku reformu - proti revíznym snahám republikánov.

Nezodpovední demokrati
Zároveň sa musí Biely dom rozhodnúť, či bude pre Obamove znovuzvolenie v roku 2012 lepšia spolupráca, alebo čelný konflikt s posilnenou republikánskou opozíciou. "Republikáni by si nemali myslieť, že majú niečo isté,“ hovoril Robert Miller, muž v baseballovej čiapke a s malou samolepkou "I voted“ (Volil som), ktorú si prilepil na bundu vo volebnej miestnosti. Upozornil tak na ďalší výnimočný jav tohtoročných volieb.
Hnutie Tea Party, ku ktorému sa Miller hlási, je kritické i k republikánskej strane. Tá sa podľa Tea Party za predchádzajúcej administratívy prezidenta Georgea Busha správala rovnako nezodpovedne ako teraz demokrati. "V zásade to bola rovnaká politika. Dane a utrácanie. A to sa musí konečne zmeniť,“ snažil sa Miller vysvetliť, že pokiaľ republikáni v Kongrese nezmenia súčasné status quo, budú mať za nich konzervatívni voliči v budúcich voľbách o dva roky zase náhradu.

Pre demokratov je to porážka, ale republikáni by si nemali voľby privlastniť ako svoje veľké víťazstvo. Podľa Millera by sa mali pripraviť na "zodpovednosť, ktorú na seba preberajú“. Čo inými slovami, z demokratického hľadiska predtým zdôraznil aj Galen. "Republikáni už nebudú môcť hovoriť iba nie.“ Včerajšími voľbami na nich totiž prešla veľká časť starostí o ťažko skúšanú a rozhnevanú Ameriku. Daniel Anýž, Hospodářske noviny

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 04:30