StoryEditor

Topolánek sťaží život vysokoškolákom

21.02.2010, 23:00
Autor:
simsim

Euro v roku 2015, poplatky pre vysokoškolákov či sporenie na dôchodok v súkromných fondoch. To sú plány najsilnejšej českej pravicovej strany ODS, ktoré cez víkend predstavila vo svojej Vízii 2020.

Tie sa jej líder Mirek Topolánek bude snažiť presadiť po parlamentných voľbách, ktoré Česko čakajú v máji. Bude však mať čo robiť - prieskumy totiž ukazujú, že strana prichádza o svojich voličov. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky by ODS volila len pätina českých voličov, zatiaľ čo jej najväčší rival, sociálni demokrati, by získali až tretinovú podporu.

Vízia ČSSD
- zvýšenie priamych daní pre fyzické aj právnické osoby
- zvýšenie odvodov sociálneho poistenia na dôchodky o ďalšie 2 - 3 percentá
- zaviesť prax miestnych, krajských a celoštátnych referend
- štát nemusí šetriť, pretože ekonomický rast pokryje všetky výdavky

Vízia ODS
- nezvyšovať dane, je proti zavedeniu progresívneho zdaňovania
- dôchodková reforma, sporenie na dôchodok v súkromných fondoch
- finančná spoluúčasť pri vysokoškolskom štúdiu
- zabrániť ďalšiemu zadlžovaniu štátu.

Návrat poplatkov
Občianski demokrati nemajú podľa vízie v úmysle zvyšovať žiadne dane, rovnako odmietajú snahy ľavice o zavedenie progresívneho zdaňovania. "Dane by mali byť užitočné, nie trestať úspešných lekárov, profesorov a ďalšie vysoko kvalifikované profesie,“ zdôvodňuje ODS vo vízii. Rovnako sa chcú "obuť“ aj do dôchodkového systému a podporiť viac úlohu súkromných fondov. "Ak sa budú dnešní štyridsiatnici a mladší ľudia spoliehať len na priebežný štátny systém, budú na dôchodku odsúdení na život v chudobe,“ tvrdí vízia.

Za rozsiahlu reformu je strana aj v zdravotníctve. "Trváme stále na regulačných poplatkoch,“ povedal pre HN hovorca strany Martin Kupka. Poplatky u lekára či v nemocnici preplácajú v mnohých krajoch samotné kraje, čo zaviedla po vyhratých krajských voľbách ČSSD. Občianski demokrati ich však chcú preniesť na ľudí. Podľa Kupku je tiež dôležité, aby sa presne rozčlenilo, čo je štandardná a nadštandardná zdravotná starostlivosť.

V školstve chce ODS viac finančne zaťažiť najmä vysokoškolákov. "Je to podmienené tým, aby to nevyvolalo diskrimináciu. Musí existovať napríklad možnosť pôžičky, ktorú by splatili po tom, čo sa zamestnajú, či širšia škála štipendií,“ spresnil Kupka. Spoplatnenie by sa týkalo nielen externých študentov, ako to je napríklad u nás, ale aj denných.

Prijatie eura v roku 2015 podmieňuje vyšším výnosmi ako nákladmi.

Triezvy program
Na presadenie plánov však bude musieť strana získať späť klesajúcu podporu voličov. Podľa prieskumu Factum Invenio by ODS volilo len 25 percent ľudí, prieskum Centra pre výskum verejnej mienky dokonca o päť percent menej. "Hovoríme ľuďom pravdu, ďalšie zadlžovanie privedie krajinu do bankrotu, na čo nám môžu poslúžiť ako príklad Maďarsko či Lotyšsko,“ reagoval Kupka.

Podľa politológa Bohumila Doležala to bol relatívne triezvy voličský program. "Ťažko však odhadnúť, ako ho prijme volič, keďže mnohých skôr očarí populizmus Jiřího Paroubka.“

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 17:47