°C
Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyMnohým sa totiž nepáčil najmä vznik mediálnej rady, ktorú mal pod palcom vládnuci Fidesz, likvidačné pokuty pre médiá, ale aj povinnosť vyváženého spravodajstva. Mnohí kritici tvrdili, že za náhubkovým zákonom je najmä snaha Fideszu umlčať akékoľvek kritické vyjadrenia na jeho politiku.
Po tom, čo Orbán musel upraviť zákon na žiadosť Európskej komisie a vypočuť si kritiku z radov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, si najnovšie pravdepodobne vypočuje aj nelichotivé slová od La Rueho. "Tie však budú známe až po rokovaniach s predstaviteľmi maďarskej vlády,“ dodal Nowosad.
Budapeštianska vláda sľubuje, že ak Spojené národy budú mať problém aj so súčasným znením zákona, je ochotná zmierniť ho ešte raz. "Ak by sa v praxi ukázalo, že mediálny zákon ovplyvňuje slobodu médií, sme opäť pripravení pozmeniť ho,“ povedal pre rakúsky denník die Presse predseda maďarského parlamentu László Köver.
Na tenkom ľade
Spokojní s upraveným zákon stále nie sú ani eurosocialisti. "Určite sa o tom ešte bude hovoriť. Naša frakcia mala k legislatíve veľké výhrady,“ povedala pre HN europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. Návštevu z OSN preto schvaľuje. "O čo väčší je politický tlak, o to je to pre danú krajinu komplikovanejšie a je vyššia pravdepodobnosť, že dôjde k náprave,“ dodala Flašíková-Beňová. Podľa nej sa však maďarská vláda pohybuje na veľmi tenkom ľade, keď ju kritizujú za viaceré zákony, ktoré v posledných mesiacoch prijala.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.