StoryEditor

Maďarsko čaká horúca jeseň

12.09.2003, 00:00

Prvé zasadanie maďarského parlamentu po letnej prestávke naznačilo, že vzťahy medzi koalíciou a opozíciou sú naďalej vyhrotené a krajinu pravdepodobne čaká horúca politická jeseň.
Ani letné obdobie na maďarskej politickej scéne vôbec nepripomínalo uhorkovú sezónu. Stránky maďarských denníkov a spravodajstvá televízií zapĺňala predovšetkým tzv. brokerská aféra. Broker Attila Kulcsár totiž spreneveril niekoľko miliárd forintov a aféra mala politické pozadie. Kulcsára zadržala rakúska polícia vo Viedni a Maďarsko požiadalo o jeho vydanie. Opozícia tento prípad využíva na opakované ostré útoky proti vláde premiéra Pétera Medgyessyho a naznačuje, že do nečistých transakcií sa zaplietli aj prominenti súčasnej vládnej garnitúry. V súvislosti s brokerskou aférou padali hlavy šéfov bánk a firiem, ktoré sa venovali výstavbe diaľnic. Všetci sú podozriví zo spoluúčasti na nekalých praktikách Kulcsára. Možno išlo aj o pranie špinavých peňazí. V tejto súvislosti už maďarská polícia zadržala sýrskeho občana, ktorý je podozrivý z preprania šiestich miliárd forintov. Zaujímavosťou tohto prípadu je, že peniaze prešli bankou, ktorej kedysi šéfoval súčasný maďarský premiér.
To sú práve súvislosti, ktoré opozícia využíva na frontálny útok proti vláde. Prakticky denne opozícia uverejňuje dokumenty svedčiace o tom, že mnohí socialistickí politici sú prostredníctvom rôznych firiem zapojení do podozrivého pohybu peňazí. Koalícia sa snaží odrážať útoky tvrdením, že podvody sa robili predovšetkým za vlády Viktora Orbána a v nekalých kšeftoch sú namočení aj opoziční politici. Obe strany s obľubou operujú nepodloženými a neoverenými informáciami. To sa prenáša aj na pôdu parlamentu.
Niektorí pozorovatelia označujú súčasný stav za "permanentnú volebnú kampaň". Vládna Maďarská socialistická strana (MSZP) a opozičná Maďarská občianska aliancia FIDESZ sa navzájom obviňujú z účasti na rôznych podvodoch. Opozícia od prehry v minuloročných voľbách zvolila taktiku neustávajúcich útokov na vládu a masíruje verejnú mienku stále novými odhaleniami, či už vymyslenými alebo skutočnými. Svoje útoky zameriava čoraz viac na osobu premiéra Medgyessyho. "Nenecháme sa po jednom odstreliť," reagoval predseda vlády. Medgyessy sa však už musel vzdať niektorých členov svojho kabinetu a sám odoláva značnému tlaku.
Socialistov v tomto boji oslabuje aj fakt, že nie sú jednotní. Vnútorné konflikty v MSZP vyplývajú z generačných rozdielov, z rôznych ambícií špičkových predstaviteľov tejto strany, ale aj zo zlej komunikácie. Situáciu v strane pred časom ostro kritizovala aj predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová. Paradoxné, napríklad je, že premiér nie je členom MSZP a predseda socialistov (minister zahraničných vecí László Kovács) je vo vláde jeho podriadeným. Neprehľadné pomery v strane a tvrdé útoky opozície spôsobili pokles preferencií socialistov, na ktorých sa už podľa prieskumov verejnej mienky dotiahol opozičný FIDESZ.
Národné zhromaždenie musí do konca roka schváliť desiatky zákonov súvisiacich so vstupom do Európskej únie. Parlament musí, napríklad, schváliť podmienky na voľbu europoslancov. Keby sa politickí súperi nedokázali dohodnúť na princípe voľby, mohlo by sa stať, že Maďarsko nebude mať zástupcov v Európskom parlamente. Podľa politológov práve táto hrozba privedie hašteriacich sa politikov k rozumu a situácia sa postupne upokojí.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2023 04:38