StoryEditor

Mats Persson pre HN: Vládne strany rozdeľuje najmä EÚ

13.05.2010, 00:00
Autor:
simsim

Cameron patrí v Európe tiež skôr k euroskeptikom. Zmení sa nejako pozícia Británie v EÚ?
Ak by vo vláde boli iba konzervatívci, bolo by to komplikované, ten vzťah by bol dosť "tvrdý". Avšak koalíciou s liberálmi sa táto pozícia mení, tí sú únii naklonení. Zmeny teda nebudú nejaké výrazné. Zhodujú sa však v tom, že pri dôležitých otázkach vo vzťahu k únii -- napríklad pri presune právomocí z národného parlamentu na európsky -- sa bude konať referendum. To je veľký signál pre Európu, pretože napríklad aj pri integrácii nových krajín to môže robiť problémy. Súhlasia tiež s tým, že Británia sa nestane súčasťou eurozóny.

Na čo sa Cameron od začiatku vládnutia sústredí?
Toryovci sa zameriavajú najmä na zníženie štátneho rozpočtu, ktorý je obrovský. Robili by to aj iné strany, avšak program konzervatívcov v škrtoch je dosť radikálny a chce výdavky vo verejnom sektore osekať čo najrýchlejšie. Je to vec, ktorú budú robiť ako prvú. Ďalej je to zmena volebného systému alebo politika voči imigrantom z krajín mimo únie.

Bude táto koalícia vlastne fungovať?
To je veľká otázka. Je tam množstvo vecí, v ktorých obe strany majú rozdielne názory, Európa je jednou z najväčších, konzervatívci majú iný prístup k únii ako liberálni demokrati.

Je teda vznik vlády premiéra Camerona dobrou správou pre Európu?
V prvom rade treba povedať, že úspechom je samotný fakt, že Británia má vôbec vládu. Táto krajina nie je zvyknutá na nejaké koaličné rokovania. Takže už len zostavenie koaličného kabinetu je veľká vec a znamená to pre Britániu veľkú zmenu, keďže poslednú koaličnú vládu sme mali pred viac ako 70 rokmi. Je to dobrý signál pre stabilitu trhov a celkovú politickú stabilitu v krajine.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 17:34