Slováci nachádzajúci sa na Haiti, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie, by mali byť pravdepodobne v poriadku. "Naši zamestnanci sú na severe krajiny ďaleko od epicentra, kde bolo minimum škôd. Od jednej z nich sme dostali email, že sú v poriadku," uviedol pre TASR rektor Vysokej školy sv. Alžbety Vladimír Krčméry.
Email zaslal Krčmérymu podľa jeho slov aj páter Augustín Vrecko. V ňom mu potvrdil, že je v poriadku a takisto aj rehoľná sestra Anna Ciganpálová. "Okrem toho máme školu, ktorá bola v epicentre. Tam nie sú Slováci, ale nemáme s nimi kontakt. Je tam 120 detí a dvaja učitelia Haiťania," dodal Krčméry.
Na Haiti by sa mal nachádzať aj 30-ročný Štefan Račák, ktorý sem odcestoval ešte v októbri 2009 ako saleziánsky misijný dobrovoľník spolu s pátrom Augustínom Vreckom. Ich pôsobiskom je dedinka Aguamite, približne 100 km od hlavného mesta, v horách na severe Haiti.
Naposledy sa Račák rodine ozval 6. januára, kde uviedol informáciu, že 15. januára im má dôjsť zásielka (kontajner) z Európy. Je predpoklad, že v čase zemetrasenia sa nachádzal mimo hlavného mesta a plánoval ho navštíviť až koncom týždňa. Aktuálnejšie informácie rodina Račáka zatiaľ nemá, telefonický kontakt naňho nie je možný, keďže v ich pôsobisku nie je pokrytie mobilným signálom. TASR o tom informovala Tlačová konferencia Konferencie biskupov Slovenska.
Dnes sa rozhodne aj o tom, či a akú formu pomoci poskytne Slovensko zemetrasením postihnutému karibskému ostrovu Haiti.
Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo v noci z utorka na stredu (z 12. na 13.1.) SEČ najchudobnejšiu krajinu západnej pologule Haiti. Bezprostredne po prvom zemetrasení nasledovali dva menšie otrasy s magnitúdou 5,9 a 5,5. Epicentrum bolo len 16 km od hlavného mesta Port-au-Prince. Oficiálne správy o počte mŕtvych, zranených a materiálnych škodách zatiaľ nie sú, odhady hovoria až o niekoľko státisícoch obetí.
Zemetrasenie, najsilnejšie v regióne za uplynulých 200 rokov, bolo na krátky čas aj dôvodom na vydanie varovania pred prílivovými vlnami pre časť Karibiku. Otrasy pocítili aj v susednej Dominikánskej republike, na juhovýchode Kuby, ako aj na americkej základni Guantánamo.