Novinárom to v piatok po skončení summitu EÚ v Bruseli povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Vo Francúzsku sa z jadra vyrába zhruba 80 percent elektriny. EÚ chce záťažové testy uskutočniť do konca roka.
Summit Európskej únie sa v Bruseli zhodol, že by európska dvadsaťsedmička mala zlepšovať bezpečnosť jadrových elektrární. Prostredníctvom sociálnej siete Twitter o tom dnes informoval prezident únie Herman Van Rompuy. Do konca tohto roka by jadrové reaktory v EÚ mali prejsť záťažovými testami.
Po jadrovej havárii v japonskej elektrárni Fukušima vyzýva k zmene jadrovej únijnej politiky predovšetkým Nemecko, ktoré už sľúbilo dočasne odstaviť najstaršie reaktory. "Fukušima jasne ukázala, že nemôžeme pokračovať ako predtým," povedala na summite Merkelová.
Európske atómové fórum varuje pred zbrklosťou
Európske atómové fórum, teda asociácia jadrového priemyslu, ale v otvorenom liste uverejnenom okrem iného v liste European Voice vyhlásilo, že je predčasné prijímať v reakcii na japonskú tragédiu nejaké závery. Mohli by mať vážne dôsledky na európsku energetickú budúcnosť, dodalo. Zhruba tretina z viac ako 140 reaktorov v EÚ sa nachádza vo Francúzsku. Tá podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Česka nechce od jadra ustupovať. Vo Francúzsku je z jadra okolo 80 percent elektriny.
Závery, ktoré dnes lídri členských štátov EÚ prijali, s výrazným obmedzovaním jadrovej energie však nepočítajú a zameriava sa hlavne na bezpečnosť elektrární. EÚ vyzvala Európsku komisiu, aby zabezpečila, že Skupina európskych regulačných orgánov pre jadrovú bezpečnosť (Skupina ENSREG) pripraví čo najskôr spoločné kritériá pre záťažové testy. Testy však budú dobrovoľné a uskutočnia sa úplne v právomoci národných regulátorov.
EÚ chce vyžadovať testy aj po ďalších krajinách
Európska dvadsaťsedmička chce, aby sa záťažové testy neuskutočnili len v EÚ, ale iv ďalších krajinách sveta. "Zaistenie bezpečnosti našich jadrových elektrární sa nesmie zastaviť pri našich hraniciach. EÚ bude požadovať obdobné záťažové testy v existujúcich i plánovaných elektrárňach nielen v susedných krajinách, ale iv ďalších krajinách sveta," uvádza návrh záverečného textu.
Európska komisia zároveň preskúma súčasnú únijnú legislatívu, ktorá sa týka práve jadrovej bezpečnosti, a prípadne navrhne jej zlepšenie. "Členské štáty by mali zabezpečiť, že smernica o bezpečnosti jadrových zariadeniach bude plne prevedená do národných právnych poriadkov. Navrhovaná smernica o zaobchádzaní s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom by sa mali prijať bez omeškania," uvádza záverečný text. Európska komisia by však súčasnú legislatívu skúmala a upravila bez ohľadu na jadrovú haváriu v Japonsku.
Francúzi po udalostiach v Japonsku skupujú meradlá radiácie
Komplikácie v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima 1, ktoré spôsobili ničivé zemetrasenie a prílivová vlna cunami, vyvolali vo Francúzsku veľký záujem o Geiger-Müllerove počítače. Tie sa používajú na zisťovanie žiarenia. Dnes o tom píše denník Le Parisien.
Rad zasielateľských obchodov hlási, že prístroje sú vypredané. Za dva dni sa ich vraj predalo toľko, koľko sa ich inokedy nepodarí predať ani za šesť rokov, citoval denník Oliviera Martimorta, ktorý vedie obchod NanoSense.
Paríž po jadrovej havárii v ukrajinskom Černobyle vedome chybne oznámil, že krajina zostane od rádioaktívneho prachu ušetrená. Až neskôr priznala opak.
Francúzsko, ktoré získava asi 80 percent energie z jadra, nechalo po fukušimských udalostiach preveriť bezpečnosť všetkých svojich 54 nukleárnych elektrární. Prvé výsledky sa podľa DPA očakávajú najskôr na konci tohto roka.