StoryEditor

Izraelský súd rozhodol za a proti múru

01.07.2004, 00:00
Autor:
TASRTASR

S cieľom zmierniť škody a ťažkosti spôsobené palestínskemu obyvateľstvu nariadil včera izraelský Najvyšší súd modifikáciu trasy sporného bezpečnostného oplotenia, ktoré židovský štát stavia na území Predjordánska. Stavbu samotného múru však nezrušil. Rozhodol tak krátko pred júlovým rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvoru so sídlom v holandskom Haagu, ktorý OSN požiadala o prešetrenie legálnosti ochrannej bariéry. "Súčasné rozmiestenie plota spôsobilo palestínskemu obyvateľstvu už toľko problémov, že sa izraelský štát musí rozhodnúť pre inú, aj keď možno menej bezpečnú alternatívu," znie rozhodnutie najvyššej justičnej inštancie židovského štátu. Izrael tvrdí, že sa mu prostredníctvom bezpečnostného oplotenia podarí zabrániť prenikaniu palestínskych samovražedných atentátnikov na jeho územie. Palestínčania však bariéru považujú za zámienku na obsadenie ďalších území, ktoré by mali byť súčasťou nezávislého palestínskeho štátu.
Ministerstvo obrany židovského štátu následne oznámilo, že bude rešpektovať rozhodnutie Najvyššieho súdu a zmení trasu múru. "Izrael však aj v budúcnosti urobí všetko pre zaistenie bezpečnosti a zastavenie teroristických útokov, pochádzajúcich z územia Predjordánska," dodáva stanovisko ministerstvo.
Palestínsky premiér Ahmad Kurája vyjadril presvedčenie, že bezpečnostné oplotenie by malo byť odstránené. Palestínčania sa nemôžu uspokojiť len s modifikáciou trasy sporného objektu. "Pre Palestínčanov problém nespočíva v trase bezpečnostného oplotenia. V našich očiach je tento viac ako sporný objekt, stavaný na palestínskom území, prostriedkom rasovej separácie, ktorý treba zlikvidovať," zdôraznil Kurája. Šéf francúzskej diplomacie Michel Barnier, ktorý je na návšteve palestínskeho Ramalláhu, zároveň vyhlásil, že obliehanie hlavného sídla prezidenta Jásira Arafata je nedôstojné a Izrael by ho neodkladne mal ukončiť. Vyhlásil to dnes. "Počas rokovania s Jásirom Arafatom som mal možnosť lepšie sa oboznámiť s ťažkými podmienkami, v ktorých je palestínsky prezident nútený žiť v dôsledku reštriktívnych opatrení vlády židovského štátu," dodal.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. december 2025 13:16