StoryEditor

Sopky na Kamčatke sa po erupciách upokojili

29.10.2010, 13:19
Autor:
TASRTASR

Dve sopky na ruskej Kamčatke, ktoré po štvrtkových erupciách komplikovali leteckú dopravu, sa upokojili a prestali chrliť mračná popola. Lety lietadiel nad oblasťou tak viac nie sú odklonené. Informovali o tom dnes ruské úrady.

Najvyšší aktívny vulkán v Eurázii Kľučevská sopka vypúšťa už len bezvýznamné množstvo prachu a ďalšia miestna sopka Šiveluč zastavila všetku aktivitu. Na svojej internetovej stránke to uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie.

Mračná sopečného popola vystúpili vo štvrtok do výšky až desať kilometrov a šírili sa nad Tichý oceán.

Školy v okolí sopiek ostali dnes zatvorené. Prach zahalil blízke mestečko Usť-Kamčatsk, kde sa viditeľnosť znížila len na niekoľko metrov. Úrady obyvateľov vyzvali, aby ostávali vo vnútri budov a utesnili okná a dvere.

Vedci upozornili, že popol bude pravdepodobne v oblasti dopadať ďalších najmenej desať dní.
Zdroj: AP

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. január 2026 02:33