Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2021, 11:27 Aktualizované dňa 22.06.2021 o 12:31

Diskriminácia neočkovaných je nutná. Vírus sa správa neštandardne, znie z Kremľa

Povinné očkovanie sa bude týkať najmenej 60 percent pracujúcich Moskovčanov.

Rusko zaznamenalo 16 715 nových prípadov nákazy koronavírusom a 546 úmrtí za uplynulý deň. Tento počet úmrtí súvisiacich s chorobou za jediný deň je najvyšší od februára, uviedla dnes agentúra Reuters.

​O deň skôr ruské úrady hlásili 17 378 prípadov a 440 úmrtí. Prírastok nových prípadov pripisujú úrady novej nákazlivejšiemu variantu koronavírusu delta.

Najhoršie v Moskve

Z novo potvrdených prípadov nákazy pripadá podľa vládneho operatívneho štábu 6 555 na Moskvu, kde situácia zostáva najhoršia. Kvôli nej hlavná hygienička metropoly Jelena Andrejevová nariadila povinné očkovanie skupín občanov, čo sa podľa denníka Kommersant bude týkať najmenej 60 percent pracujúcich Moskovčanov.

Analogické opatrenia prijali úrady Moskovskej oblasti, zahŕňajúcej okolie hlavného mesta.

Hovorca Kremľa dnes označil za nevyhnutnú diskrimináciu ľudí, ktorí sa odmietajú nechať očkovať. V reakcii na vyhlásenie ombudsmanky Tatiany Moskalkovovej, že sa jej veľké množstvo neočkovaných sťažuje na diskrimináciu aj na to, že sa im v práci vyhrážajú prepustením, odopierajú dovolenky a odmeny, hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov upozornil, že situácia si vyžaduje energické opatrenia.

Neočkovaní nebudú môcť pracovať všade

"Vírus sa správa natoľko neštandardne, že neočkovaní a ľudia bez imunity sa dostanú do menej výhodného postavenia, než ľudia s imunitou. Je nutné buď prekonať ochorenie, alebo sa nechať očkovať. To je realita, v ktorej žijeme a v ktorej budeme musieť v dohľadnej budúcnosti žiť," vyhlásil.

"Realita je taká, že nevyhnutne dôjde k diskriminácii. Ľudia bez imunity, ľudia bez očkovania nebudú môcť pracovať na všetkých miestach. Nebude to možné, pretože by predstavovali ohrozenie pre okolie," dodal podľa denníka Kommersant.

Celkovo sa v krajine s asi 146 miliónmi obyvateľov nakazilo od začiatku pandémie viac ako 5,35 milióna ľudí, z ktorých podľa operatívneho štábu 130 347 nákaze podľahlo.

Ruský štatistický úrad však udáva oveľa vyšší počet obetí, čo úrady vysvetľujú tým, že v tejto štatistike sú zahrnutí aj zosnulí, u ktorých sa na nákazu prišlo až po smrti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.