Vari všetky najvýznamnejšie vládne i opozičné strany v Írsku sú zástancami prijatia Zmluvy z Nice. Výnimkou sú iba strana Zelených či konzervatívna Sinn Feín, ktoré pred nadchádzajúcim referendom o ratifikácii Zmluvy z Nice voličov intenzívne vyzývajú, aby Nice odmietli. V agresívnej kampani Írov žiadajú, aby nehlasovali za zmluvu, ktorá "môže vážne ohroziť írsku neutralitu či demokraciu v EÚ".
Postoj týchto politických strán preto natoľko pohoršil istú Abigel Sheridanovú, ktorej korene siahajú až do Maďarska, že im prostredníctvom novinárov poslala otvorený list, v ktorom obe strany ostro skritizovala.
Hoci by v slovenskom zmýšľaní išlo o malichernú záležitosť, v Írsku ide o niečo nevídané. Akékoľvek zasahovanie do referenda či volieb, prichádzajúce spoza hraníc, totiž vnímajú veľmi citlivo. "Jednoducho nemajú radi, keď im niekto hovorí, ako majú voliť," tvrdia diplomatické zdroje z jednej z kandidátskych krajín.
List potomka maďarských emigrantov však predstavuje novinku, ktorá púta záujem hneď niekoľkých médií. Sheridanová totiž priamo neoslovila voličov, ktorí sú na snahy o ovplyvňovanie najcitlivejší, ale politickú stranu, ktorá na írskych voličov tlačí, aby v referende 19. októbra hlasovali proti. Sheridanová rovnako nie je oficiálnou zástupkyňou kandidátskych krajín, ale dobrovoľným agitátorom, ktorý je írskym občanom. Preto si dovolila vyjadriť sklamanie z postoja Zelených. "Je nemysliteľné, aby si politická strana neuvedomovala boj, ktorý kandidátsky krajiny prežívali od pádu komunizmu," napísala s tým, že postoj Zelených nevie pochopiť. Tí totiž hovoria, že sú za rozširovanie únie smerom na východ. Na druhej strane však neustále omieľajú, že zmluva z Nice je pre nich neprijateľná.
Prijatie zmluvy z Nice je však podmienkou odštartovania inštitucionálnej reformy, ktorej neuskutočnenie by rozširovanie vážne ochromilo. Zmluvu už prijali parlamenty 14 členských štátov únie, no iba v Írsku sa musí podľa ústavy o Nice rozhodnúť v referende.
"Ľahko sa dá pochopiť sklamanie, ktoré budú kandidátske krajiny cítiť, ak Írsko v referende Nice odmietne. Kandidátske krajiny tak stratia možnosť členstva už v roku 2004," napísala Sheridanová s tým, že nikto, ani Zelení, nevedia, ako sa rozširovanie vyvinie, ak sa Nice v Írsku neschváli.
Líder Zelených Trevor Sargent Sheridanovej takéto tvrdenia odmietol. Vyhlásil, že jeho strana nie je proti rozšíreniu. "Na kvalifikáciu nových členov by mohla stačiť Amsterdamská zmluva," poznamenal. Odmietnutie Nice by podľa neho rozšírenie odložilo iba vtedy, keď si to budú členské štáty želať. "Je na jednotlivých vládach, aby sa rozhodli, či sebecky zastavia rozšírenie kvôli Nice," odvetil. Neodpovedal však na otázku, či vie, že Amsterdamská zmluva nešpecifikuje inštitucionálne možnosti, na základe ktorých môžu noví členovia do únie vstúpiť.
Kandidátske štáty sa tak okrem tradičnej írskej neutrality menia na jednu z hlavných tém nadchádzajúceho referenda. Prieskumy verejnej mienky však o samotnom rozširovaní nehovoria. Podľa posledných odhadov by 37 percent voličov hlasovalo za Nice. Necelých 25 percent by bolo proti, 7 percent Írov by voliť nešlo. Ďalších 32 percent sa stále nerozhodlo a práve túto skupinu sa snažia presvedčiť všetci.
StoryEditor