Bolo by užitočnejšie, keby si nemeckí, švédski a holandskí politici poupratovali pred svojím prahom, odkázal v utorok na Facebooku hovorca maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer v reakcii na to, že politici uvedených krajín sa v uplynulých dňoch kriticky zaoberali novým maďarským zákonom proti pedofílii.
Podľa Menczera v Nemecku, Švédsku a Holandsku tiež nie je všetko v poriadku. "V nemeckej armáde sa napríklad objavili antisemitské javy i sexuálne násilie," povedal hovorca, čo podľa jeho vyjadrenia potvrdila aj šéfka rezortu obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.
V súvislosti so Švédskom dodal, že tam vláda práve včera padla a v Holandsku kabinet padol pred niekoľkými mesiacmi práve preto, že systém ochrany rodiny neprešiel skúškou ústavnosti.
Takmer polovica členských krajín Európskej únie vyjadrila v utorok "vážne znepokojenie" nad maďarským zákonom, ktorý podľa nich diskriminuje LGBTIQ komunitu.
Vyhlásenie podpísalo 13 z 27 krajín EÚ, a to okrem Belgicka Nemecko, Francúzsko, Luxembursko, Španielsko, Fínsko, Švédsko, Írsko, Dánsko, Holandsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko.
Podľa signatárov vyhlásenia zákon prijatý v Maďarsku "diskriminuje LGBTIQ ľudí a porušuje právo na slobodu prejavu pod zámienkou ochrany detí".
Toto vyhlásenie vzišlo zo stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v Luxembursku zameranom na otázky práva v Poľsku a Maďarsku, ktoré sa dlhodobo odkláňajú od hodnôt EÚ. Na stretnutí sa zúčastnil aj maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó, ten argumentoval tým, že zákon je "namierený len proti pedofilom".
Zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil minulý utorok, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi.
Zákon stanovuje, že mladí ľudia pod 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".