StoryEditor

Nauru uzná Južné Osetsko a Abcházko. Ak Rusi zaplatia

14.12.2009, 14:56
Autor:
TASRTASR
Najmenší ostrovný štát na svete Nauru ponúkol Rusku, že uzná nezávislosť dvoch odštiepeneckých gruzínskych provincií, ak mu Moskva zaplatí 50 miliónov dolárov (33,8 milióna eur).

Napísal to dnes ruský denník Kommersant.

Minuloročné ruské rozhodnutie uznať Abcházsko a Južné Osetsko za nezávislé štáty doposiaľ nasledovali len Nikaragua a Venezuela.

Kommersant uviedol, že naurský minister zahraničných vecí Kieren Keke predložil ponuku počas sobotňajšej návštevy Južného Osetska. V Cchinvali, hlavnom meste regiónu, sa stretol s rezortným partnerom Muratom Džiojevom a predsedom parlamentu Stanislavom Kochijevom.

Pred návštevou Južného Osetska sa Keke, ktorý má okrem diplomacie na starosti aj naurské financie a obchod, zavítal do Moskvy, kde hovoril s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Rokovanie sa údajne týkalo možnosti ruskej pomoci pre chudobný ostrov v južnom Tichomorí.

Uvedená suma by bola astronomická pre miništátik, ktorý nemá viac ako 12.000 obyvateľov.

Noviny citujú ministra Keke, že jeho krajina môže uznaním nezávislosti "pomôcť mladej kaukazskej republike prekonať jej ťažkosti". "Požiadame tiež naše susedné tichomorské krajiny, aby vám pomohli rovnakým spôsobom," povedal.

Naurská delegácia plánuje navštíviť aj abcházske hlavné mesto Suchumi.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 17:45