Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2021, 14:13

Putin podporuje iniciatívu za obnovenie summitov medzi Úniou a Ruskom

V návrhu záverov pripravovaného summitu, predložených Berlínom a Parížom, sa uvádza, že Únia preskúma existujúce formáty dialógu s Ruskom, a to aj na úrovni lídrov.

Putin podporuje iniciatívu za obnovenie summitov medzi Úniou a Ruskom
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin podporuje nemecko-francúzsku iniciatívu obnovenia summitov medzi Európskou úniou a Ruskom. Vo štvrtok to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

"Iniciatívu hodnotíme pozitívne. Putin podporuje vytváranie mechanizmov pre dialóg a kontakty medzi Bruselom a Moskvou. Takýto dialóg je pre Brusel i Moskvu skutočne nevyhnutný," povedal Peskov.

V návrhu záverov pripravovaného summitu, predložených Berlínom a Parížom, sa uvádza, že EÚ "preskúma existujúce formáty dialógu s Ruskom, a to aj na úrovni lídrov".

Nemecko-francúzsky plán vychádza z toho, že EÚ musí byť voči Moskve pevná a jednotná, mala by sa však usilovať o spoluprácu s Kremľom v otázkach spoločného záujmu, ako sú zmena klímy, verejné zdravie, dohoda o iránskom jadrovom programe a konflikty v Sýrii a Líbyi.

Plán však medzičasom kritizovali Ukrajina či Litva. "Mali by sme byť veľmi opatrní, nie je to ako vo vzťahu Ruska s USA," uviedol podľa agentúry Reuters prezident Litvy Gitanas Nauseda. Podľa šéfa ukrajinskej diplomacie Dmytra Kulebu by bola iniciatíva na obnovenie summitov s Ruskom bez pokroku na ruskej strane "nebezpečnou odchýlkou od sankčnej politiky EÚ".

Ako pripomína agentúra AFP, posledný bruselský summit lídrov EÚ a Putina sa konal 28. januára 2014.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.