StoryEditor

V novej egyptskej vláde zostalo 12 ministrov z režimu exprezidenta Mubaraka

08.12.2011, 08:56
Autor:
TASRTASR

Nová dočasná egyptská vláda na čele s niekdajším premiérom Kamálom Ganzúrím dnes zložila sľub pred šéfom vládnucej vojenskej rady Muhammadom Husajnom Tantáwím. V novej vláde zostalo 12 členov z predchádzajúcej, vrátane ministra zahraničných vecí Muhammada Kámila Amra.

Osemnásť členov vlády je nových, vrátane ministrov vnútra a informácií. Generálmajora Muhammada Ibrahíma vybrali za ministra vnútra na poslednú chvíľu. Ešte pred zložením sľubu vládnuca vojenská rada vydala dekrét, ktorým odovzdala niektoré prezidentské právomoci Ganzúrímu, ktorého vymenovanie pred takmer dvoma týždňami sa stretlo s protestmi.

Ganzúrí má 78 rokov a bol premiérom v rokoch 1996-1999, za vlády prezidenta Husního Mubaraka. Desiatky jeho oponentov táborili 11 dní pred sídlom vlády neďaleko námestia Tahrír v centre Káhiry so zámerom nepustiť ho dovnútra.

Dnes sa Ganzúrí zaviazal nikdy nepoužiť silu voči demonštrantom. A povedal, že čelnými prioritami jeho vlády budú bezpečnosť a revitalizácia národnej ekonomiky. Protestujúci považujú Ganzúrího za súčasť Mubarakovho režimu zvrhnutého v ľudovom povstaní vo februári.

Následne sa moci v krajine chopila armáda. V súčasnosti sa dostáva pod rastúci politický tlak, aby urýchlila proces odovzdania moci civilnej administratíve. Preto dnes odovzdala Ganzúrímu všetky prezidentské právomoci s výnimkou kontroly justície a ozbrojených síl.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 13:30