StoryEditor

Islamská opozícia v Maroku deklarovala víťazstvo v parlamentných voľbách

26.11.2011, 08:48
Autor:
TASRTASR

Umiernená islamská Strana spravodlivosti a rozvoja (PJD) deklarovala víťazstvo v piatkových parlamentných voľbách v Maroku, inšpirovaných tzv. arabskou jarou.

"Podľa správ našich zástupcov vo volebných miestnostiach sme zvíťazili my. Naša strana získala najviac kresiel v parlamente," uviedol pre agentúru Reuters jeden z lídrov PJD.

Strana údajne získala najviac hlasov v najväčšom meste Casablanca, v metropole Rabat a v ďalších dôležitých mestách. Oficiálne miesta zatiaľ víťazstvo islamskej opozície nepotvrdili a nezverejnili žiadne, ani čiastkové volebné výsledky.

Piatkové hlasovanie poznačil bojkot zo strany prodemokratických aktivistov, podľa ktorých nemá vládnuca monarchia záujem o skutočné politické zmeny.

Nesplnili sa však obavy z nízkej volebnej účasti, ktorá podľa agentúry DPA dosiahla približne 45 percent. Pozorovatelia to označili za relatívne uspokojivé vzhľadom na to, že v predchádzajúcich voľbách v roku 2007 k urnám pristúpilo len 37 percent voličov.

Maročania vyšli pred niekoľkými mesiacmi do ulíc podobne ako obyvatelia iných arabských krajín, aby žiadali väčšiu demokraciu. Kráľ reagoval zmenou ústavy, ktorá posilnila právomoci parlamentu a vyhlásením volieb v skoršom termíne. Odvtedy sa situácia v krajine upokojila.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. jún 2023 11:21