1. Ekonomické reformy
Putin sľuboval Rusom dvojnásobné platy a dôchodky alebo zadarmo školstvo. Podľa analytikov však krajina potrebuje skôr zmeny v dôchodkovom systéme a mnohé ekonomické reformy, pretože Rusi starnú. "Rusko musí reformovať celú štruktúru ekonomiky, ktorá by naštartovala systém hospodárstva. Putin neurobil od roku 2003 takmer žiadne reformy, pretože krajina bohatla na vývoze ropy a zemného plynu," povedal pre HN odborník na Rusko Martin Laryš.
2. Stabilizácia podnikateľského prostredia
Najväčšou výzvou staronového prezidenta bude preto pritiahnuť do Ruska zahraničných investorov a otvoriť im trh. Podľa ruských médií víťazstvo Putina sľubuje stabilnosť krajiny a oživenie finančných trhov. Očakávajú to aj zahraniční investori, ktorých citovala agentúra Bloomberg. Do Ruska by tak mohol prísť väčší prílev kapitálu zo zahraničia.
3. Privatizácia štátneho majetku
Putin tiež prisľúbil rozbehnúť privatizáciu štátnych podnikov. Ako zdôraznil Mattias Westman, riadiaci Prosperity Capital Management, víťazstvo Putina na voľbách je podporou jeho predvolebného sľubu realizovať plán privatizácie štátnych spoločností. A to môže následne znamenať podstatný rast ruských fondových indexov.
4. Silné zbrojenie
Reformy by mali zasiahnuť aj armádu, do ktorej plánuje Putin naliať viac ako bilión eur počas nasledujúceho desaťročia. Investovanie do zbrojenia by malo posilniť pozíciu Ruska vo svetovom meradle. Podľa budúceho šéfa Kremľa krajina potrebuje silnejšiu armádu na ochranu pred snahami zahraničia rozpútať konflikty okolo jeho hraníc. Analytici však upozorňujú, že miliardy na reformu nemusia stačiť. "Putin môže dať množstvo peňazí do armády, ale to nemusí znamenať jej modernizáciu," doplnil Laryš.
5. Neutrálny postoj k Iránu a Sýrii
V prípade diskutovaných krajín ako Irán či Sýria bude Rusko aj naďalej zastávať zdržanlivý postoj. Naďalej sa tak dajú čakať blokády rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN proti týmto režimom. Rusko napríklad nepodporilo sankcie voči Iránu kvôli jeho jadrovému programu ani rezolúciu proti Sýrii.
6. Chlad voči Amerike
Zatiaľ čo sa odstupujúci prezident Dmitrij Medvedev v snahe modernizovať Rusko zameriaval na zblíženie s Európskou úniou a Spojenými štátmi, Putin počínanie Západu tradične kritizuje. Už v predvolebnej kampani dával najavo, že sa nemieni zmieriť s "diktátom a svojvôľou" USA. Od Putinovho návratu do Kremľa sa tak čaká nové ochladenie vzťahov.
7. Komplikované vzťahy s opozíciou
Po údajne zmanipulovaných parlamentných voľbách v decembri sa Putin po prvýkrát stretol s odporom opozície a znechutenej strednej vrstvy. Komentátori píšu o vzbure ľudí, ktorí majú silu pomaly meniť skostnatený politický systém. Nina Klusová