TASR/AP
StoryEditor

AstraZeneca testuje novú vakcínu. Mala by pomôcť proti mutácii

27.06.2021, 17:37
Autor:
TASRTASR
Kandidát na novú vakcínu - AZD2816 - využíva rovnakú tzv. vektorovú (adenovírusovú) technológiu.

Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita v nedeľu oznámili začiatok testovania svojej modifikovanej vakcíny proti beta variantu koronavírusu SARS-CoV-2. Ten bol prvýkrát detegovaný v Južnej Afrike.

O nových mutáciách sme sa rozprávali s profesorom Vladimírom Krčmérym:

Cieľom klinického skúšania je stanoviť účinnosť tejto podpornej dávky vakcíny, informovala agentúra AFP.

Na klinickom skúšaní sa zúčastní približne 2250 ľudí z Británie, Južnej Afriky, Brazílie a Poľska. Podľa AFP v tejto skupine sú ľudia, ktorí boli úplne zaočkovaní dvoma dávkami pôvodnej vakcíny Oxford-AstraZeneca alebo vakcínou obsahujúcou mRNA - nosič genetickej inštrukcie na výrobu spike proteínu - napr. od firmy Pfizer, ako aj osoby, ktoré neboli vôbec zaočkované.

Kandidát na novú vakcínu - AZD2816 - využíva rovnakú tzv. vektorovú (adenovírusovú) technológiu, ale s malými genetickými zmenami.

"Testovanie podporných dávok existujúcich vakcín a vakcín proti novým variantom je dôležité, aby sme sa uistili, že sme čo najlepšie pripravení udržať si náskok pred pandémiou koronavírusu, ak by bolo ich použitie nevyhnutné," uviedol profesor Andrew Pollard, riaditeľ Oxford Vaccine Group.

Predbežné údaje o výsledkoch týchto klinických skúšok sa očakávajú ešte v tomto roku a regulačným orgánom budú predložení na posúdenie v rámci zrýchleného procesu, uvádza sa vo vyhlásení.
AFP dodala, že očkovacia kampaň v Británii úspešne napreduje, odborníci však nevedia, ako dlho potrvá ochrana ľudí pred možným nakazením.

"Táto štúdia poskytne zásadné dôkazy o tom, či budú v budúcnosti potrebné ďalšie dávky vrátane boosterov proti novým variantom koronavírusu," uviedol Maheshi Ramasamy z Oxford Vaccine Group.

AFP poznamenala, že podľa predpokladov sú súčasné vakcíny menej účinné proti variantu beta. Momentálne však najväčšie obavy vyvoláva variant delta, ktorý sa objavil v Indii.

Aj keď sa predpokladá, že najviac používané vakcíny sú vysoko účinné pri prevencii závažného priebehu choroby COVID-19, vysoká infekčnosť delta variantu v niektorých krajinách, vrátane Británie, zapríčinila nárast počtu infikovaných.

01 - Modified: 2024-11-18 13:38:52 - Feat.: - Title: Vo Wu-chane rozbehli nový výskum koronavírusov. U odborníkov vzbudzuje obavy 02 - Modified: 2024-10-02 14:10:34 - Feat.: - Title: Covid je na vzostupe a ďalší subvariant sa šíri ešte rýchlejšie. Čo o ňom vieme a ochránia nás vakcíny? 03 - Modified: 2024-09-18 21:31:31 - Feat.: - Title: Šíri sa nový subvariant koronavírusu, dominantný môže byť o niekoľko týždňov 04 - Modified: 2024-08-27 13:28:51 - Feat.: - Title: Prípady letného covidu stúpajú. Čo môžeme čakať na jeseň? 05 - Modified: 2024-08-25 20:25:35 - Feat.: - Title: Počet nakazených koronavírusom v auguste stúpol
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 00:13