StoryEditor

Ján Pavol II. nás miloval

02.05.2011, 00:00
Autor:
(NP)(NP)

Ján Pavol II. (na snímke) sa nikdy netajil tým, že má k Slovensku a Slovákom mimoriadne blízky vzťah. Ešte ako študent a neskôr začínajúci kňaz Karol Wojtyla si obľúbil naše hory. Rád chodieval najmä na turistiku do Vysokých Tatier. Po jeho zvolení za pápeža v roku 1978 sa však pre neho dvere k nám na 12 rokov zatvorili.

Do Československa chcel pritom Ján Pavol II. prísť v roku 1985, keď sme si pripomínali 1100. výročie smrti svätého Metoda. Na návštevu ho vtedy pozval kardinál František Tomášek. Návšteva stroskotala na tom, že pod pozvánku sa odmietol podpísať prezident Gustáv Husák.
Zaujímavosťou tiež je to, že vždy, keď Ján Pavol II. letel nad Slovenskom do rodného Poľska, požehnal našej krajine. Do slovenských televízií sa tieto zábery dostali až po roku 1989.

Trikrát u nás
Ako pápež sa rodák z Wadowíc neďaleko Krakova dostal prvýkrát na Slovensko až v apríli 1990, teda necelého pol roka po páde komunistického režimu u nás. Hneď po vzniku samostatného Slovenska putovala na jeho pápežský stolec ďalšia pozvánka. Druhýkrát k nám prišiel v júni 1995, a to hneď na štyri dni. Popri Bratislave si našiel čas aj na návštevu Nitry, Šaštína, Košíc, Prešova a Levoče. Svoj blízky vzťah k Vysokým Tatrám potvrdil aj súkromnou návštevou na záver cesty.

"Slovenský" pápež
Pápež Ján Pavol II. prišiel posledný raz na Slovensko v septembri 2003, teda rok a pol pred svojou smrťou. Navštívil Trnavu, Banskú Bystricu, Rožňavu a bratislavskú Petržalku, kde odslúžil omšu pred Kostolom Svätej Rodiny. Práve základný kameň tohto kostola posvätil počas prvej návštevy v roku 1990. Omša sa konala na priestranstve, ktoré sa dnes volá Námestie Jána Pavla II. Prišli sa na ňu pozrieť desaťtisíce ľudí nielen z celého Slovenska, ale aj okolitých krajín.

Aj vďaka jeho srdečnému vzťahu k nášmu národu považujú Slováci Jána Pavla II. za svojho. "Stretol som sa s ním trikrát. Vždy z neho vyžarovala ľudskosť a úprimnosť," povedal po včerajšom blahorečení slovenským novinárom prezident Ivan Gašparovič.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2022 02:06