Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2011, 00:00

Spojenci pri náletoch zabili Kaddáfího syna

Pri náletoch na hlavný stan líbyjský vodca prežil. Útok však chce využiť vo svoj prospech a očierniť Západ.

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí dostal včera tvrdý úder, ktorý zasiahol celú jeho rodinu. Jednu z budov v opevnenom tripoliskom sídle totiž včera v noci zasiahli najmenej tri rakety Severoatlantickej aliancie.

Hoci Kaddáfí nekompromisný letecký útok prežil, pri náletoch zahynul jeho najmladší syn Sajf Arab a jeho tri vnúčatá. „Výsledkom útoku je mučenícka smrť brata Sajfa Araba Kaddáfího, ktorý mal 29 rokov, a tri vodcove vnúčatá,“ povedal po útoku hovorca líbyjskej vlády Músá Ibrahím.

Ruiny Kaddáfího vily
Líbyjská vláda do trosiek domu v luxusnej rezidenčnej štvrti po útoku dokonca vpustili aj novinárov. Strecha a stropy jednoposchodového domu boli podľa nich úplne zničené. „Boli sme na mieste do dvoch hodín od výbuchu. V strede vily som videl dokonca jednu nevybuchnutú raketu. Vedľa nej bola veľká diera pravdepodobne do ochranného bunkra,“ povedal pre BBC reportér Christian Fraser. Hoci v dome sa v kruhu rodiny nachádzal aj sám Kaddáfí, podľa hovorcu jeho vlády sa pri útoku nik nezranil. „Ťažko si predstaviť, že odišiel bez škrabanca pri takom rozsahu poškodenia budovy,“ dodal Fraser.

Útok bez vyjednávania
Podľa veliteľa operácií NATO v Líbyi generála Charlesa Bouchrda bol cieľ raketových útokov súčasťou stratégie proti Kaddáfího veliacim strediskám. Podľa neho sú všetky ciele vojenské a nie sú smerované proti jednotlivým ľuďom s cieľom ich zabiť. Útoky pritom nasledovali len deň po tom, ako Kaddáfí vyhlásil, že je odhodlaný rokovať o mieri so spojencami s podmienkou, že NATO nálety ukončí. Odmietol však aj naďalej opustiť krajinu. „Aliancia presadila svoju nekompromisnú a tvrdú líniu, ktorá v boji proti diktátorovi nepristúpi na takéto reakcie,“ povedal pre HN bezpečnostný analytik Ivo Samson. Aliancia podľa neho neverí v realizovateľnosť plánu a chce bezprostrednú kapituláciu Kaddáfího.

Propaganda proti Západu
Režim sa nepochybne snaží incident využiť aj na svoju propagandu proti Západu, ktorý v krajine zasahuje s tichým súhlasom OSN. „Útok ho naopak ešte posilní a politický koniec jeho éry pravdepodobne nepríde,“ tvrdí Samson. Líbyjská vláda totiž do sveta odkazuje, že spojenci z NATO odhalili práve teraz skutočné ciele celej operácie, keď zabili nevinného civilistu, študenta. Sajf Arab bol šiestym Kaddáfího synom a v posledných rokoch sa zdržiaval predovšetkým v Nemecku, kde študoval na vysokej škole. „Vtedy hovoril len so svojimi rodičmi, neterami a synovcami. Napadli ho aj napriek tomu, že nespáchal žiadny zločin,“ vyhlásil Ibrahím. Týmito výrokmi sa vláda snaží spojencov očierniť a dokázať tak, že im nejde o ochranu jednotlivcov, ale o novú kolonializáciu Líbye a jeho ropného bohatstva. Reakcia sveta na seba nedala dlho čakať a proti náletom sa tvrdo postavilo Rusko. „Je to jasný dôkaz nekritického použitia sily protilíbyjskou koalíciou, ktorá nechráni civilistov,“ povedal ruský poslanec Konstantin Kosačev. Naopak, baštou povstalcov v Benghází zaznela rozsiahla streľba do vzduchu a rebeli útoky oslavovali. „Sme takí šťastní, že Kaddáfí pri útoku stratil syna,“ povedal hovorca vzbúrencov. Jozef Tvardzik

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.