StoryEditor

Školskú lyžovačku ukončila tragédia

14.03.2012, 23:00
Pri nehode belgického autobusu zahynulo vo švajčiarskych Alpách 22 žiakov a šesť dospelých.

 Mal to byť bezstarostný lyžiarsky výcvik vo švajčiarskych Alpách, z ktorého sa šiestakom z belgických miest Lommel a Heverlee nechcelo ísť domov. Namiesto návratu k rodičom prišla v noci na včera tragická nehoda autobusu v alpskom tuneli, ktorá ukončila životy 22 detí a šiestich dospelých. „Cítila som strašný náraz. Potom ma vymrštilo zo sedačky a ostala som zaseknutá. Všetko okolo nás lietalo, potom sa autobus ponoril do tmy,“ cituje jednu zo zachránených žiačok belgický denník De Morgen.

Autobus smrti
Autobus s 52 ľuďmi sa v utorok večer vracal z alpského lyžiarskeho strediska Val d'Anniviers vo Švajčiarsku. Žiaci šiesteho ročníka základnej školy svätého Lambrechta v Lommeli a ich rovesníci z Heverlee si tam užívali týždeň zimných prázdnin. Špičkový autobus renomovanej spoločnosti Toptours havaroval len hodinu po odjazde. O štvrť na desať večer narazil v tuneli na diaľnici pri meste Sierre do bočnej steny a následne čelom vrazil do núdzového odstavného stanoviska.

Na mieste zahynulo 22 detí, spolu s nimi niekoľko dospelých a aj obaja vodiči. „Je to strašné, nemám slov. Všetci súcitíme s rodinami, ktoré sa už so svojimi deťmi nikdy neuvidia,“ povedal v emotívnej reakcii na nešťastie belgický minister dopravy Melchior Wathelet.

Šok neskrývala ani belgická kráľovská rodina. Kráľ Albert II. prišiel osobne podporiť príbuzných obetí na letisko Melsbroek v Bruseli, odkiaľ včera poobede odleteli na miesto havárie, aby identifikovali posledných osem detí. Všetkých 24 zranených bolo ešte včera vo vážnom stave vo švajčiarskych nemocniciach. Traja z nich naďalej ležia v kóme.

 

Hľadanie vinníka
Médiá prinášali počas celého dňa informácie o havárii. Polícia a rodičia obetí teraz hľadajú odpoveď na to, čo sa v osudný večer stalo. Vyšetrovatelia vylúčili mikrospánok, pretože šoféri prišli do lyžiarskeho strediska deň vopred. Mali teda dosť času na predpísaný odpočinok. Špekuluje sa o vysokej rýchlosti autobusu, hoci v tuneli je povolených len 100 kilometrov za hodinu.

Podľa slovenských odborníkov mohli nehodu ovplyvniť viaceré faktory. Okrem mikrospánku prichádza do úvahy defekt alebo nepozornosť vodiča. „Pri čelných nárazoch, ako to bolo v prípade belgického autobusu, je vozidlo neovládateľné. V 100-kilometrovej rýchlosti za hodinu stačí moment a vodič už nestihne reagovať. Pokrčí sa ako škatuľka od cigariet,“ povedal pre HN dopravný konzultant Maroš Palesch.

Belgická a švajčiarska polícia teraz sľubuje skoré vyšetrenie nešťastia, ktoré sa do histórie zapíše ako jedno z najtragickejších nehôd autobusov v Európe.

01 - Modified: 2004-07-27 05:55:11 - Feat.: 0 - Title: Gross -- najmladší premiér v dejinách Česka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 20:59