Víkendová tragédia talianskej luxusnej lode Costa Concordia vyjde jej majiteľov aj poisťovne poriadne draho. Experti hovoria o najväčšej poistnej udalosti v histórii námornej dopravy. Výpadok peňazí na budúcich plavbách odhaduje konzorcium Carnival, pod ktorý spoločnosť Costa Cruises patrí, na 100 miliónov dolárov.
Len na odškodňovanie vyše troch tisícok klientov, ktorí haváriu prežili, vynaloží spoločnosť desiatky miliónov eur. Odborníci teraz vyčísľujú škody, do ktorých bude okrem poškodenia plavidla zarátaná aj prípadné ekologická katastrofa pri úniku paliva do mora. "Trhy zareagovali na haváriu poklesom hodnoty akcií spoločnosti. Znamená to, že je v problémoch a očakáva sa, ako sa z nich dostane," povedala pre HN ekonomická analytička Markéta Šichtařová.
Zachrániť alebo rozobrať
Costa Concordia stála takmer pol miliardy eur, v približne rovnakej sume bola aj poistená. Škody by však mali túto sumu prekročiť dvoj- až trojnásobne. "Časť, ktorá je zaplavená, bude zrejme kompletne na odpis. Stroje sú poškodené, pretože ležia v morskej vode. Elektronika bude tiež totálne zničená, keďže je pod vodou. Navyše loď leží na boku a nič nezostalo na mieste, popadalo či rozbilo sa. Škoda vnútri lode bude obrovská," uviedol pre Channel 4 expert na riešenie námorných nehôd Mika Lacey.
Majiteľ lode spolu s poisťovňami sa v týchto dňoch rozhoduje, či bude lacnejšie Concordiu zachrániť, alebo ju radšej rozobrať. "Jedným z riešením by bolo plavidlo nadvihnúť, diery zakryť a odtiahnuť. Keď to nepôjde, môže byť rozrezaná na kusy. Odpratávanie vraku však bude trvať možno až dva roky," vysvetlil Lacey.
Ak by sa loď skutočne vrátila na more, nebude už viac komerčným plavidlom. Podľa Laceyho ju určite premenujú a jej minulosťou sa nikto nebude chváliť.
Ďalšie straty
Hodnota akcií firmy Carnival začiatkom týždňa klesla zhruba o pätinu. Stalo sa tak po tom, čo spoločnosť uviedla stomiliónovú stratu v dôsledku zastavenia prevádzky lode. Nezahŕňajú tak prípadné výpadky príjmov pre pokles záujmu o výletné plavby.
Carnival už oznámil, že počíta s ďalšími nákladmi, ktoré je momentálne ťažké odhadnúť. Okrem iného viac ako 70 cestujúcich stroskotanej lode sa rozhodlo podať hromadnú žalobu na vlastníka plavidla. Potvrdila to talianska organizácia pre ochranu spotrebiteľov Codacons. Cieľom žaloby bude odškodniť všetkých pasažierov sumou 10-tisíc eur za "utrpenie materiálnych škôd, strach, ktorý zažili, zruinovanú dovolenku a riziká, ktoré podstúpili".
Costa Concordia havarovala v piatok, keď narazila na podmorský útes pri toskánskom ostrove Giglio. Zahynulo 11 ľudí, vyše 20 je naďalej nezvestných.