Preferencie radikálnej strany sa prepadli, naopak vládna ľavicová strana na čele s premiérom Jensom Stoltenbergom, ktorá bola najviac postihnutá Breivikovým útokom, sa posilnila. „Podľa prieskumov verejnej mienky Strana pracujúcich po útokoch zaznamenala veľký percentuálny nárast popularity,“ povedal pre HN predseda Nórsko-slovenského fóra Ján Zima. Politicky pasívni Nóri sa podľa neho vplyvom tejto tragédie začali o politiku v krajine znovu zaujímať.
Nóri v pozore
Masaker v Nórsku postavil do pozoru tajné služby celého sveta. Útoky totiž ukázali, že extrémisti môžu udrieť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. V krajine si odvtedy dávajú väčší pozor na radikálne strany. „Aj samí politici si uvedomili, že ich extrémistické vyjadrenia si každý Nór môže vysvetliť po svojom. Predsedkyňa Strany pokroku dokonca povedala, že po tragických udalostiach bude musieť ich strana prispôsobiť svoj politický slovník,“ tvrdí Zima. Nórske bezpečnostné služby od Breivikovho atentátu venujú oveľa väčšiu pozornosť extrémistom, prísnejšie sledujú aj obchod so zbraňami. Bezpečnostné opatrenia zo strachu pred osamelými útočníkmi sprísnili okrem Nórska aj ďalšie krajiny, medzi nimi i USA.
Dlhý štátny smútok
„Nóri podľa mňa prežívali štátny smútok celý mesiac, napriek tomu, že ho nevyhlásili oficiálne. Sám vidím každý deň v uliciach, že ich táto tragédia poznačila. Celé centrum Osla, kde nastal výbuch, je odvtedy ponuré,“ hovorí Zima, ktorý v Nórsku žije už 16 rokov. Nórska tlač navyše zverejnila štatistiky, že informácie o nešťastí boli na titulných stránkach celoštátnych novín za posledný mesiac každý deň. Ide teda o udalosť, ktorá v krajine rezonovala a postihla ju absolútne.
Na trojdňovej pietnej spomienke na uctenie pamiatky obetí teroristických útokov Andersa Behringa Breivika (na snímke) sa cez víkend zišli blízki obetí, záchranári, členovia nórskej kráľovskej rodiny aj tí, ktorí útoky prežili.