Dôvodom je návrh rozpočtu na budúci fiškálny rok, ktorý odhlasovala Snemovňa reprezentantov. Republikáni v ňom navrhujú ušetriť počas najbližších 10 rokov viac ako 5,3 bilióna dolárov. Tie by chceli získať škrtmi vládnych výdavkov v zdravotníctve, sociálnej oblasti, ale aj znižovaním daní. Obama ich ambiciózny plán v utorok označil za radikálny dokument. „Pod rúškom boja s rozpočtovými deficitmi ide v skutočnosti o pokus uvaliť na našu krajinu zložitú víziu. Nejde o nič iné ako o zle maskovaný sociálny darwinizmus,“ povedal Obama pre médiá.
Kritika za škrty
Oba tábory republikánov aj demokratov pritom vnímajú súboj o rozpočet ako jednu z určujúcich tém prezidentskej kampane. Obama preto odmietol plány republikánov na znižovanie daní pre firmy, ale aj jednotlivcov výmenou za odstránenie mnohých daňových výnimiek. Podľa neho by z toho mali prospech najmä bohatí. Na vyrovnanie rozdielov preto presadzuje daň pre bohatých. „Diskusia o rozpočte je dôležitou témou v predvolebnej kampani. Treba však pripomenúť, že Snemovňa reprezentantov je ovládaná republikánmi, no v Senáte kontrolovanom demokratmi určite neprejde,“ povedal pre HN americký profesor Ken Mayer.
Obamova taktika
Samotný šéf Bieleho domu pritom vo svojom návrhu rozpočtu na ďalší fiškálny rok, ktorý sa začne v októbri, tiež počíta so škrtmi. Omnoho zásadnejšiu rolu v jeho rozpočte hrajú investície na podporu ekonomiky, napríklad do infraštruktúry či modernizácie školstva. Plán zahŕňa aj daňové úľavy pre firmy, ktoré budú v USA vytvárať nové pracovné miesta. Jeho návrh má opäť vysoký schodok, republikáni ho za to kritizujú. Podľa nich robí prezident málo pre to, aby znížil zadlženie krajiny. To v súčasnosti presahuje až 15 biliónov dolárov.