StoryEditor

Po výbuchu sa život v nemeckom Koblenzi vrátil do normálnych koľají

05.12.2011, 11:18
Autor:
TASRTASR

Život v Koblenzi, treťom najväčšom meste nemeckej spolkovej krajiny Porýnie-Falcko, sa iba deň po zneškodnení nebezpečných vojnových relikvií vrátil dnes do normálnych koľají. Obyvatelia siedmich evakuovaných zariadení pre skôr narodených sa už v nedeľu večer mohli vrátiť do priestorov, ktoré poznajú. Aj väčšina pacientov z dvoch evakuovaných kliník je už späť na izbách. Výnimkou sú iba pacienti z jednotiek intenzívnej starostlivosti, ktorých prevezú na kliniky postupne v priebehu dneška.

Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na hovorkyňa miestneho tlačového centra Anju Baerwindtovú. Podľa rovnakého zdroja sa vyučovanie v školách, v ktorých boli dočasné útočiská pre časť z celkove 45.000 evakuovaných, obnovilo dnes v plnom rozsahu. Výnimkou je iba telesná výchova, na ktorej hodiny si časť školákov bude musieť ešte počkať kvôli obsadeným telocvičniam.

Bombu britskej výroby s hmotnosťou 1,8 tony, americkú 125-kilogramovú bombu, ako aj zásobník s toxickou chemikáliou zneškodnili v nedeľu popoludní v Koblenzi pyrotechnici. Niekoľko dní pripravovanej akcii, ktorá trvala takmer 150 minút, predchádzala evakuácia občanov z uzavretej zóny v okruhu 1,8 km od miesta nálezu - v koryte rieky Rýn. Ulice Koblenzu boli v nedeľu podľa policajných zdrojov ľudoprázdne. Dočasne bola prerušená tak lodná, ako aj železničná doprava cez mesto.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. máj 2023 11:19