StoryEditor

Ruskí výskumníci ukončili 520-dňový simulovaný let na Mars

04.11.2011, 11:26
Autor:
TASRTASR

Medzinárodná posádka výskumníkov dnes ukončila vyčerpávajúci 520-dňový simulovaný let na Mars vo vnútri systému modulov bez okien. Bezprecedentný experiment prebiehal v izolácii od vonkajšieho sveta v moskovskom stredisku pre výskum vesmíru a zúčastnili sa ho traja Rusi, Číňan, Francúz a taliansko-kolumbijský výskumník.

Bledá, ale usmievajúca sa výslovne mužská posádka sa vynorila zo zariadenia v západnej časti Moskvy, kde bol napodobnený obmedzený priestor, stres a únava počas medziplanetárneho letu - okrem beztiažového stavu. „Členovia posádky sú v dobrom zdravotnom stave, všetky systémy na udržanie života fungovali dobre," vyhlásil Anatolij Grigorjev, viceprezident Ruskej akadémie vied, ktorý dohliadal na experiment. "Program experimentu bol úplne splnený," dodal.

Posádka komunikovala s organizátormi a svojimi rodinami cez internet, ktorý mal zdržanie a občas ho prerušili, aby tak napodobnili vplyvy cestovania vesmírom. Posádka jedla potraviny konzervované v plechovkách a boli podobné tým, ktoré servírujú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Organizátori oznámili, že každému členovi posádky zaplatia približne 100.000 dolárov (72.605 eur), okrem čínskeho výskumníka, ktorého odmenu čínski predstavitelia nezverejnili. Zástupca šéfa Ruskej vesmírnej agentúry Vitalij Davidov uviedol, že experiment pomôže vydláždiť cestu pre skutočnú misiu na Mars. Dodal, že misia sa neočakáva do roku 2035 a mala by sa uskutočniť v úzkej medzinárodnej spolupráci.

 

 

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2023 00:03