StoryEditor

Sýria prijala arabský plán na riešenie krízy

02.11.2011, 18:29
Autor:
TASRTASR

Liga arabských štátov (LAŠ) dnes oficiálne oznámila, že Sýria prijala jej plán na ukončenie sedem mesiacov trvajúcich krvavých nepokojov.

Podľa katarského premiéra šejka Hamada ibn Džásima as-Sáního Damask akceptoval návrh LAŠ bez akýchkoľvek výhrad.

Podľa arabskej ligy je však potrebná "okamžitá, úplná a presná" implementácia dohody, na čo má dozerať ministerský výbor LAŠ.

Plán počíta so stiahnutím tankov, obrnených vozidiel a vojakov zo sýrskych miest a obývaných oblastí, ukončením krvavých zásahov proti demonštrantom a prepustením všetkých politických väzňov.

Kľúčovým prvkom dohody je začiatok dialógu medzi sýrskou opozíciou a vládou prezidenta Bašára Asada, k čomu by malo dôjsť v priebehu dvoch týždňov.

Sýria súhlasila aj s tým, aby situáciu v krajine mohli monitorovať novinári, ľudskoprávni aktivisti a predstavitelia LAŠ.

Podľa pozorovateľov nie je jasné, či dohoda skutočne povedie k upokojeniu situácie v Sýrii. Bezpečnostné sily verné prezidentovi stále pokračujú v zásahoch voči odporcom režimu. Dnes zastrelili najmenej deväť civilistov v provincii Homs.

Organizácia Spojených národov uvádza, že od polovice marca, kedy sa začali v Sýrii prodemokratické protesty, prišlo pri zásahoch bezpečnostných síl o život viac než 3000 ľudí, medzi nimi aj 187 detí.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. jún 2023 20:22