StoryEditor

Abramovič vyhral najväčší súd v histórii Británie

31.08.2012, 14:11
Boris Berezovský chcel od majiteľa futbalového klubu Chelsea vysúdiť päť miliárd dolárov.

Boris Berezovský prehral súdny spor s Romanom Abramovičom, po ktorom požadoval odškodné vo výške päť miliárd dolárov v najväčšom súdnom spore v histórii britských súdov. Majiteľ futbalového klubu Chelsea na záverečnom pojednávaní prítomný nebol, informuje stanica BBC.

Bol to príbeh plný intríg, politiky a obrovských súm peňazí. Na jednej strane stál Roman Abramovič, na strane druhej Boris Berezovskij. Dvaja ruskí podnikatelia, z ktorých každý zastáva iný postoj ku Kremľu. Abramovič podporuje Vladimira Putina (a on jeho), Berezovský, niekdajší poradca v Kremli, žije od roku 2001 v britskom exile.

Viazal ich ale údajne vzťah k ropnej spoločnosti Sibneft. Aj keď podľa Abramoviča s ňou Berezovský nič spoločné nemal a on sám ho nikdy nepodviedol. A súd mu dal za pravdu.

Briti o podivnom nepriateľstve medzi oboma mužmi minulý rok počuli prvýkrát. Londýnsky súd v piatok dopoludnia zasadol naposledy.

Boris Berezovský tvrdil, že vlastnil akcie Sibneftu až do roku 2000, kedy ho Roman Abramovič donútil, aby ich predal. Pod ich skutočnú cenu - za "menej ako 1,3 miliardy dolárov". Vyhrážal sa mu vraj dokonca zásahom Kremľa, ktorý v tom čase ovládal Vladimir Putin a ktorý by jeho akcie mohol ľahko vyvlastniť.

Pritom, ako sám uviedol, bol Abramovičovým mentorom a rokoval s ním ako so svojím vlastným synom.

Päť miliárd
Ako náhradu škody Berezovský po vlastníkovi londýnskeho futbalového klubu požadoval viac ako päť miliárd dolárov. Abramovič ale od začiatku tvrdil, že žalujúci podnikateľ v ropnej spoločnosti nemal nikdy žiadny podiel, a odmietal mu čokoľvek zaplatiť.

Sám Abramovič balík svojich akcií Sibneft predal o päť rokov neskôr Gazpromu - podľa správ za ne mal dostať až 13 miliárd dolárov.

Počas procesu ale pripustil, že mu v rokoch 1995 až 2002 vyplatil 2,5 miliardy dolárov. "Musel som Berezovskému platiť za to, že som mohol vytvoriť ropnú spoločnosť pod jeho ochranou," vyhlásil minulý rok na súde.

Privatizácia a väzby na Jeľcina
V deväťdesiatych rokoch, keď sa začal zaujímať o privatizáciu Sibneftu, nebolo vraj možné ísť do toho bez pomoci a podpory niekoho ďalšieho. Niekoho s kontaktmi na vysoko postavených politikov. A to Berezovský mal - priamo na bývalého prezidenta Borisa Jeľcina.

Sudkyňa Elizabeth Glosterová začala pojednávanie presne 10:30 londýnskeho času, už po niekoľkých minútach vyniesla konečný verdikt, ktorý dal za pravdu práve Abramovičovi.

Berezovský si bol pritom istý, že vyhrá. "Som optimista, mám to v génoch. Takže som samozrejme presvedčený, že sa rozsudok prikloní na moju stranu," citovala ho agentúra AP.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 15:50