StoryEditor

New York opäť prežíval útoky na dvojičky

12.09.2011, 00:00

Američania si včera akciami v celej krajine pripomenuli desiate výročie najkrvavejšieho teroristického útoku v dejinách ľudstva. Najväčšia spomienka sa konala na newyorskom Manhattane, kde sa po zásahu dvoma unesenými lietadlami zrútil jeden zo symbolov mesta i celej krajiny – dvojičky Svetového obchodného centra. Tisíce ľudí sem prišli, aby si zaspomínali na svojich mŕtvych príbuzných či priateľov. „Osobne som poznal mnohé z obetí,“ hovorí Grék Gavros, majiteľ pizzerie Essex World Café na ulici Liberty Street, ktorá tvorí južnú hranicu Ground Zero.

 

Problémy na Ground Zero
Gavros patrí medzi ľudí, ktorí útoky prežili s ťažkými zraneniami. Stál vo dverách pizzerie, pozoroval horiace veže, a keď sa jedna začala rúcať, snažil sa ukryť vnútri svojho podniku. Tlaková vlna ho napriek tomu zmietla. Niekoľko mesiacov strávil v nemocnici s početnými zlomeninami, čo je dodnes vidieť na jeho ťažkej chôdzi. V jeho pizzerii bolo medzitým zriadené improvizované zdravotné centrum pre hasičov a robotníkov z Ground Zero. Znovu ju otvoril tesne pred druhým výročím v septembri 2003.

„Predtým ku mne chodili ľudia zamestnaní vo dvojičkách a z ďalších okolitých kancelárskych budov. Medzi mojich najlepších zákazníkov patrili ľudia z Dow Jones a z Wall Street Journal,“ dodáva majiteľ pizzerie a pripomína, že návštevnosť jeho podniku sa ešte nevrátila na úroveň spred 11. septembra. „Ide to hore-dole,“ vysvetľuje. Kolíše to podľa toho, ako sa kvôli stavebným prácam na Ground Zero presúvajú trasy, kadiaľ môžu turisti miesto obchádzať.

Pred desiatimi rokmi mnohí tvrdili, že dolný Manhattan, okolie Ground Zero, nikdy znovu neožije. Ľudia predsa nebudú chcieť pracovať a bývať v tieni tragédie, v blízkosti miesta, kde zahynulo toľko ľudí. Tieto pesimistické predpovede sa však nenaplnili. Ako prví, hneď od prvých týždňov po útokoch, sa vrátili turisti. V jednej ruke digitálny fotoaparát, v druhej taška s nákupom z populárneho obchodu so zľavnenou značkovou konfekciou Century 21, kolujú každodenne okolo Ground Zero desaťtisíce turistov.

Vlani sem prišlo 10 miliónov ľudí, mnoho cestovných agentúr Ground Zero zaradilo do svojej prehliadkovej trasy po New Yorku. Príval turistov je taký, že v dňoch pred včerajším desiatym výročím sa v newyorských médiách objavili aj články, či je správne, že má byť práve z Ground Zero ďalšia atrakcia New Yorku. „Takéto múdre reči ma rozčuľujú. Dolný Manhattan turistov potrebuje, a prečo by malo niekoho urážať, že sa prídu pozrieť tam, kde sa stala tak dôležitá historická udalosť,“ hovorí s temperamentom, zdedeným po svojich gréckych rodičoch Gavros,

Záujem turistov
Včerajšie výročie si však Gavros pripomínal so zmiešanými pocitmi. „Chápem, že pamiatku obetí si treba pripomenúť. Ako podnikateľovi mi však na druhej strane prekáža, že kvôli mimoriadnym bezpečnostným opatreniam bola moja pizzeria včera vyradená z prevádzky. No aspoň že už konečne otvorili pamätník, to by malo prilákať ďalších turistov,“ povedal.

Z jeho strany išlo o správny odhad. Od polovice júla si rezervovalo vstupenky do pamätníka 11. septembra, ktorý sa pre verejnosť otvoril, už pol milióna záujemcov.

O dva bloky ďalej od pizzerie prevádzkuje svoju reštauráciu reťazca Subway Hafedh Gobji, ktorý do New Yorku prišiel z Tuniska. Pred 11. septembrom mal otvorené len päť mesiacov, útoky mu potom na pol roka podnik zavreli. Aj on potvrdzuje, že biznis sa ešte nevrátil do pôvodných koľají.

„Od otvorenia je to zatiaľ pomalšie, tak dve tretiny v porovnaní s tržbami, ktoré som mal predtým,“ hovorí. No Gobji sa viac ako na turistov spolieha na to, že do jeho podniku začnú viac chodiť stáli zákazníci, či už z kancelárií alebo miestni obyvatelia.

„Na dolný Manhattan sa znovu začali sťahovať ľudia,“ hovorí a do podniku práve vchádza, ako by chcela potvrdiť jeho slová, mladá žena s kočíkom. „Som tu spokojná, je tu bezpečne a pokojne,“ hovorí 33-ročná Dennisa, ktorej v kočíku spí ročná dcéra. Dennisa sa sama usmeje tej irónii – hovoriť o Ground Zero, že je „bezpečné“. „Ale je to tak, práve preto, že je to Ground Zero, je to tu pod veľkým dozorom.“

S manželom sa presťahovali pred pár mesiacmi do nového rezidenčného mrakodrapu, ktorý navrhol slávny architekt Frank Gehry. A nie sú zďaleka sami, podľa vlaňajšieho sčítania ľudu patrí dolný Manhattan v rámci New Yorku medzi najrýchlejšie rastúce rezidenčné štvrte, je tu najmenej neobsadených bytov. Do miest, o ktorých sa pred desiatimi rokmi hovorilo, že zostanú mŕtve, za posledných desať rokov pribudlo takmer 27-tisíc obyvateľov.

Život na Manhattane
Celkovo sa populácia dolného Manhattanu v porovnaní so stavom pred 11. septembrom zdvojnásobila. Podobne ako v prípade Dennisy, ide najmä o mladých ľudí, čo potvrdzuje aj to, že len od roku 2009 tu bolo otvorených šesť nových škôl. Za novými obyvateľmi na dolnom Manhattane potom prichádzajú aj ich obľúbené obchody. Boli tu napríklad otvorené podniky kníhkupeckého reťazca Barnes & Noble či potraviny Whole Foods.

„A keď chcem ešte niečo špeciálnejšieho, tak si môžem zájsť k amišom,“ upozorňuje Dennisa na miestnu predajňu potravín z ekologických záhrad. A keď majú Dennisa s manželom skôr chuť na pivo a hamburger, môžu si hneď v susedstve tohto obchodu, v ulici Park Place, dva bloky severne od Ground Zero, zájsť do pravej americkej krčmy Dakota Roadhouse. Tá sa v týždňoch po 11. septembri stala jedným z útočísk hasičov a záchranárov z Ground Zero, pivo a drinky tu mali zadarmo. „Teraz? Teraz už nie...,“ smeje sa čašníčka za barom po kontrolnej otázke, či to náhodou stále platí. Pohnutú a mimoriadnu atmosféru bezprostredne po 11. septembri tu pripomína už len pár tabuliek na stenách. Napríklad varovný nápis: Pozor, azbest.

Mesto kontrastov
Avšak práve ulica Park Place bola počas vlaňajšieho výročia svedkom toho, ako útoky z 11. septembra ovplyvnili americkú spoločnosť. Pred rokom sa tu pred budovou, kde by malo vzniknúť moslimské kultúrne centrum s mešitou, konali protestné demonštrácie. Tohto roku bol tento problém zatlačený do úzadia. Keby v dňoch pred včerajším výročím pri budove nestálo hliadkujúce policajné auto, nemusel by si okoloidúci ani všimnúť, že je na mieste, ktoré vyvoláva toľko kontroverzií. Skôr by tiež zazreli veľký pútač, ktorý na dome na druhej strane ulice upozorňuje, že ešte tento rok na jeseň tu bude otvorené pamätné Centrum Anny Frankovej.

„To je jednoducho New York, mesto kontrastov, tak to má byť,“ hovorí Gavros, keď o tom vo svojej pizzerii počuje rozprávať. Potom sa musí ospravedlniť, pretože do jeho podniku práve vstúpila skupina turistov a Gavros má vo zvyku osobne kontrolovať, či je o jeho hostí dobre postarané. A musí sa veľmi snažiť, na dolnom Manhattane bude mať čoraz väčšiu konkurenciu. Otvárajú sa tu nielen nové reštaurácie, ale aj hotely, už je ich tu trikrát viac než pred 11. septembrom. A turisti znova musia zakláňať hlavy, keď si na Groud Zero, kde pred desiatimi rokmi boli len zrúcaniny veží, chcú prezrieť nové mrakodrapy. Z centrálnej Veže slobody, ktorá bude mať 104 poschodí, je už 80 z nich konštrukčne hotových. Ako najlepší symbol toho, že na dolný Manhattan sa vrátil život. Turisti, biznis i noví obyvatelia.
 



menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 04:55