StoryEditor

V Krkonošiach zhorela chátrajúca Petrova bouda

01.08.2011, 16:10
Autor:
TASRTASR
Majiteľ nechal kultúrnu pamiatku schátrať

Dva z troch objektov horskej chaty Petrova bouda v severočeských Krkonošiach v noci na dnes úplne zničil požiar. Drevená chata, ktorá mala štatút kultúrnej pamiatky, bola mimo prevádzku tri roky. Dlhodobo chátrajúci objekt bol v dezolátnom stave.

Hasičov k požiaru chaty, situovanej severne od známeho zimného strediska Špindlerův Mlýn, privolali dnes ráno. Objekt však pravdepodobne horel už od nedele večera. V oblasti bolo cítiť dym, ale pre hmlu nikto požiar nehlásil.

Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania, ale špekuluje sa o úmyselnom podpálení objektu. Pre majiteľa, českú spoločnosť Snowy Chalet, bude jednoduchšie postaviť novú horskú chatu než rekonštruovať objekt pod dozorom pamiatkarov. Menší požiar dreveného obloženia chaty hasiči likvidovali už pred dvoma týždňami.

Chata Petrova bouda dostala meno skomolením mena jej prvého majiteľa, Johanna Pittermanna. Ten nechal chatu postaviť v roku 1811. V roku 1886 objekt prestaval Vinzenz Zinecker. Za minulého režimu slúžila chata ako zotavovňa ROH. V začiatku 90. rokom minulého storočia objekt pre zanedbanú údržbu a problémy s vykurovaním postupne chátral.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. január 2026 12:43