Uviedli to dnes organizátori.
Dav smerujúci k čínskemu zastupiteľstvu do konca pochodu v piatok večer narástol, tvrdia usporiadatelia, ktorí pôvodne očakávali 10.000 ľudí. Podľa polície bolo účastníkov v čase príchodu k zastupiteľstvu len 9000. Demonštranti vyzvali okrem úplnej demokracie na okamžité prepustenie prominentného disidenta Liou Siao-poa, ktorého v Číne nedávno uväznili na 11 rokov.
V januári 2008 sa v Hongkongu na prodemokratickej demonštrácii zúčastnilo 22.000 ľudí. Ich rastúci počet je vnímaný ako známka rastúcej nespokojnosti s tým, že nedochádza k pokroku v prechode k väčšej demokracii v osobitnej administratívnej oblasti Číny.
V Hongkongu momentálne prebieha verejná diskusiu o vládnych návrhoch volebných reforiem, ktoré sú podľa oponentov súčasťou zdržiavacej taktiky.
Hongkong má na základe svojej "miniústavy" - vypracovanej podľa princípu "jednej krajiny, dvoch systémov" - teoreticky právo na úplnú demokraciu od roku 2007. Peking však odložil takýto prechod najmenej do roku 2020. Mesto so siedmimi miliónmi obyvateľov má v súčasnosti obmedzenú demokraciu: obyvatelia si priamo volia len polovicu z jeho 60 poslancov, pričom predseda vlády nie je volený.