Ustanovujúce zasadanie slovinského parlamentu, ktorý vzišiel z nedávnych predčasných volieb v krajine, sprevádzali dnes v Ľubľane spory o personálne obsadenie postu predsedu zákonodarného zboru.
Dezignovaný premiér Zoran Jankovič narazil totiž s navrhovanou kandidátkou Mašou Kociperovou na odpor predovšetkým konzervatívcov z SDS bývalého premiéra Janeza Janšu, ktorí akékoľvek hlasovanie o novom vedení parlamentu odmietali. Jankovičom vedená koalícia nemá pri tom v zákonodarnom zbore nadpolovičnú väčšinu kresiel, za ktorou tesne zaostáva (44 z 90 hlasov).
Za prekvapujúcu považujú znalci pomerov aj kandidatúru expremiéra Boruta Pahora na post šéfa parlamentu vo farbách porazených sociálnych demokratov. Je viac ako otázne, či sa v svetle tohto kroku podarí v postjuhoslovanskej republike zmietanej dopadmi súčasnej krízy rýchlo zostaviť predpokladanú stredoľavú vládu.
