StoryEditor

Španielský premiér Mariano Rajoy zložil prísahu do rúk kráľa Carlosa

21.12.2011, 14:13
Autor:
TASRTASR

Novozvolený španielsky premiér Mariano Rajoy zložil dnes v Madride ústavou predpísanú prísahu do rúk kráľa Juana Carlosa. Zákonodarcovia v španielskej metropole zvolili doterajšieho lídra opozičných ľudovcov do čela vládneho kabinetu v utorok po tom, čo jeho stredopravá strana triumfovala v parlamentných voľbách z 20. novembra, keď získala absolútnu väčšinu.

Za Rajoya hlasovalo v utorok 187 poslancov, proti nemu 149 a 14 sa hlasovania zdržalo. Nového španielskeho premiéra čaká, ako to vyplynulo už z jeho pondelkového vystúpenia, mimoriadne náročné obdobie s cieľom redukovať v budúcom roku rozpočtový deficit na 4,4 percenta hrubého domáceho produktu, čo si vyžiada úspory v objeme 16,5 miliardy eur, vrátane reštrikcie v zdravotníctve a školstve alebo reštrukturalizácie a uzatvárania štátnych úradov.

So zvyšovaním daní Rajoy zatiaľ neráta. Naopak, firmám, otvoreným prijímaniu nových pracovníkov, naznačil možnosť daňových úľav. Za najdôležitejšiu úlohu považuje totiž Rajoy práve zníženie miery nezamestnanosti v krajine, dosahujúca v radoch mladých ľudí medzičasom 48 percent.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 12:59