StoryEditor

Počet samovrážd detí je v Česku alarmujúci

14.11.2011, 18:29
Autor:
TASRTASR

Samovraždy sú treťou najčastejšou príčinou úmrtia detí v Českej republike, pričom hlavným dôvodom sú problémy v rodine či v škole. Hoci klesá počet detí, ktoré zomierajú na úrazy a v dôsledku trestného činu, čo sú dve najčastejšie príčiny, percento detských samovrážd sa v ostatných rokoch nemení. Informoval o tom dnes minister zdravotníctva Leoš Heger, ktorý označil počet detských samovrážd v Česku za alarmujúco vysoký.

Primár detskej psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice Motol v Prahe Jiří Koutek povedal, že každý rok spácha samovraždu v priemere 40 tínedžerov vo veku od 15 do 19 rokov a asi päť až desať detí do 15 rokov veku. "Nedokonaných pokusov je však mnohonásobne viac," zdôraznil. Dievčatá podľa neho preferujú otravu, chlapci obesenie.

Údaje zverejnili na seminári, ktorý usporiadalo Národné koordinačné centrum prevencie úrazov, násilia a podpory bezpečnosti detí so sídlom v motolskej nemocnici. Jeho vedúca Veronika Benešová pre novinky.cz povedala, že počet úmrtí v dôsledku úrazu klesá - v roku 2009 zomrelo na úraz 97 detí do 14 rokov veku. Lekári pritom ošetria pol milióna úrazov a 30.000 detí po úraze hospitalizujú.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. jún 2023 11:24