Spojené štáty a Európska únia dnes uviedli, že nepoľavia v tlaku na Irán, aby poskytol detaily o svojom jadrovom programe. Pokračujúce odmietanie Teheránu dokázať, že jeho úmysly sú mierové, bude mať podľa oboch strán za následok nové sankčné opatrenia.
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová po stretnutí s predstaviteľmi únie - šéfkou zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovou a šéfom britskej diplomacie Davidom Milibandom - vo Washingtone uviedla, že príprava ďalších sankcií voči Iránu bude pokračovať.
Clintonová zdôraznila, že hoci dvere dialógu sú naďalej otvorené, medzinárodné spoločenstvo "neunaví" pretrvávajúci odpor Iránu, neustúpi od svojich požiadaviek a bude sa snažiť dosiahnuť prísnu novú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o potrestaní Teheránu.
Vyhliadka Iránu vyzbrojeného jadrovými zbraňami by sa podľa Clintonovej veľmi negatívne odrazila na stabilite v regióne i vo svete.
"Irán má veľmi jasný výber medzi pokračujúcou izoláciou a splnením svojich medzinárodných záväzkov," vyhlásila Clintonová. "Postupujeme v tomto jednotne, pretože sa domnievame, že je dôležité vyslať iránskemu vedeniu signál, že svet bude konať a bude konať spoločne."
Ashtonová uviedla, že EÚ stojí po boku USA v záležitosti Iránu. "Chceme dialóg," zdôraznila s tým, že ani za šesť rokov nepriniesli rozhovory s predstaviteľmi islamskej republiky želané výsledky. "Takže musíme zvažovať, čo iné je potrebné urobiť, a sme pripravení to urobiť," dodala.
USA a EÚ sú hlavnými aktérmi v snahe presvedčiť Teherán, aby výmenou za stimuly zastavil kontroverzné obohacovania uránu. Irán trvá na tom, že jeho nukleárny program má výlučne za cieľ mierovú výrobu energie. Washington a jeho spojenci však Teherán podozrievajú z tajného úsilia vyvinúť jadrové zbrane.
Zdroj: AP