StoryEditor

Pápež Benedikt končí návštevu Beninu

20.11.2011, 14:20
Autor:
TASRTASR

Za väčšiu slušnosť politických lídrov a za ďalšiu evanjelizáciu čierneho kontinentu sa dnes v beninskom Cotonou vyslovil pápež Benedikt XVI.

Sv. omšou, ktorú najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi celebroval pred viac ako 30.000 veriacimi na miestnom štadióne, vyvrcholila trojdňová pápežova návšteva v západoafrickej republike Benin. Ako tu zdôraznil hosť z Vatikánu, aj po 150 rokoch plodného pôsobenia misionárov a cirkvi v tejto časti Afriky je stále dôležité ľudí privádzať ku kresťanskej viere. To však neplatí iba o Benine, ale o celom čiernom kontinente a celom svete, zdôraznil Benedikt XVI.

Pápež už v skorších príhovoroch apeloval na morálnu zodpovednosť afrických lídrov, poukázal na priveľa škandálov, pochybení, nespravodlivosti, ale aj korupcie a klamstva, na primnoho násilia, ktoré prináša biedu a smrť. Upozornil, že politika a ekonomika nikdy nie sú perfektné, avšak musia slúžiť verejnému blahu.

V prístavnom meste Quidah, ktoré je dôležitým centrom tak tamojšej katolíckej komunity, tvoriacej asi pätinu populácie, ako aj vyznávačov voodoo, podpísal pápež v sobotu záverečný dokument synody v Kamerune z roku 2009, ktorého cieľom je predstaviť cirkevné prikázania ako návod na pastoračnú činnosť pre afrických veriacich. Spomínajú sa v ňom neduhy kontinentu, ktorého rozvoju bránia neustále vojnové konflikty.

Dokument s latinským názvom Africae munus si dnes mali prevziať z pápežových rúk v Cotonou predsedovia národných biskupských konferencií z 35 afrických krajín, ako aj predstavitelia siedmich regionálnych konferencií čierneho kontinentu.

Návšteva Beninu bola celkove 22. zahraničnou cestou 84-ročnej hlavy katolíckej cirkvi a poslednou pápežovou zahraničnou cestou v kalendárnom roku 2011.
Zdroj: DPA, APA

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 12:53