StoryEditor

Čile sa vyrovnáva s minulosťou

16.09.2003, 00:00

Jedenásty september nie je pamätným dňom len pre USA. V tento deň pred tridsiatimi rokmi sa aj v Čile odohrala významná, ale tragická udalosť -- vojenská junta pod vedením generála Augusta Pinocheta zvrhla socialistickú vládu prezidenta Salvadora Allendeho, ktorý vtedy sám zahynul. Junta sa pri moci udržala celých šestnásť rokov.
Nepokojná atmosféra, ktorá v týchto dňoch v krajine panuje, je nepochybným svedectvom toho, že udalosti spred troch desaťročí ešte zďaleka nie sú len históriou.
Terajší čilský prezident, sociálny demokrat Ricardo Lagos, si tento dátum pripomenul celým radom symbolických aktov. Napríklad v paláci La Moneda, kde Allende zomrel, pribudla pamätná tabuľa, kým Národný štadión v Santiagu, ktorý vtedy junta premenila na koncentračný tábor, dostal meno zavraždeného speváka Victora Jaru.
Ešte pred samotným výročím došlo v niektorých štvrtiach hlavného mesta ku konfliktom medzi ľavicovými a pravicovými aktivistami, takže neprekvapuje, že sa v deň výročia početné spomienkové pochody konali za silnej policajnej asistencie. Pravica Lagosovi vytýka, že údajným jednostranným vyzdvihovaním zásluh S. Allendeho krajinu len rozdeľuje. Opozícia napríklad bojkotovala spomienkový akt v parlamente a Lagos musel sľúbiť, že neprednesie pripravenú pochvalnú reč -- tú si ušetril na stretnutie vlastnej strany.
Skutočnosťou je, že ešte nijaký čilský prezident sa v odhaľovaní temných stránok minulosti neangažoval do tej miery ako práve Ricardo Lagos. Nezašiel síce tak ďaleko ako vláda v susednej Argentíne, ktorá zrušila amnestiu na zločiny spáchané tamojšou vojenskou juntou, podobnosť však existuje. Lagos vytvoril osobitnú skupinu sudcov, ktorá vyšetruje všetky prípady porušenia ľudských práv. Pinochetove amnestie sa posudzujú oveľa prísnejšie ako predtým. Dosiaľ neuzavreté prípady zmiznutia ľudí sa považujú za "živé kriminálne akty" a ich vinníkov štát môže i dnes trestať. Prokuratúra už v tejto súvislosti obžalovala vyše 300 vojakov, z toho 22 generálov. Jeden z bývalých agentov Pinochetovej tajnej polície Dina je vo väzbe, iný, ešte aktívny policajný riaditeľ, musel pre minulosť z funkcie odstúpiť. Sumy, ktoré štát vypláca pozostalým po zavraždených a zmiznutých osobách, sa stále zvyšujú.
Súčasne chce Lagos získať na svoju stranu aj vojakov nižších hodností, ktorým za podanie príslušných informácií sľubuje imunitu. To sa napokon deje v súlade s presvedčením dnešného velenia armády. Vystúpenie najvyššieho veliteľa čílskych ozbrojených síl, generála Juana Cheyreho, z januára tohto roku je napokon ešte v čerstvej pamäti. Cheyre vtedy vôbec prvýkrát priznal porušovanie ľudských práv čilskou armádou a sľúbil, že opakovanie niečoho podobného už nikdy neprichádza do úvahy. Názor menia dokonca aj Američania, ktorí vtedy Pinochetov režim masívne podporovali. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella z februára t. r. "zvrhnutie Allendeho nie je tou časťou amerických dejín, na ktorú by sme mali byť pyšní".
Nové ovzdušie sa odráža aj v tlači, tradične skôr pravicovej -- toľko kritických analýz a historických pohľadov na minulosť ako práve v minulých dňoch tu nebolo zverejnených ešte nikdy predtým. (hn/ gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. november 2024 21:46