StoryEditor

Sársko: Voľby skončili debaklom SPD

07.09.2004, 00:00
Autor:
TASRTASR

Debaklom sociálnych demokratov a upevnením pozície kresťanských demokratov sa skončili víkendové parlamentné voľby v nemeckej spolkovej krajine Sársko. Podľa konečných výsledkov získala Kresťanskodemokratická únia (CDU) 47,5 percenta hlasov (1999: 45,5 percenta). Znamená to, že môže aj naďalej vládnuť bez koaličného partnera. Opozičná Sociálnodemokratická strana (SPD) utrpela drastické straty, keď dostala iba 30,8 percenta hlasov. Pred piatimi rokmi volilo SPD ešte 44,4 percenta obyvateľov. Dve malé strany -- Zelení a FDP (liberáli) -- získali 5,6 (3,2), resp. 5,2 (2,6) percenta hlasov a sú opäť zastúpené v krajinskom sneme v Saarbrückene. V roku 1999 obidve stroskotali na päťpercentnej klauzule. Krajne pravicová Národnodemokratická strana Nemecka (NPD) zostala so štyrmi percentami hlasov pred bránami parlamentu. Pred piatimi rokmi NPD nekandidovala. Do parlamentu sa nedostali ani Strana rodiny a Strana demokratického socializmu (PDS).
Účasť voličov bola výrazne nižšia ako po iné roky. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi prišlo odovzdať svoj hlas 68,7 percenta voličov, tentoraz ich bolo len 55,5 percenta. Generálny tajomník SPD Klaus Uwe Benneter priznal, že jeho strana utrpela v Sársku "tvrdú porážku". Voliči SPD podľa neho neprešli k CDU, ale zostali doma. Porazenými sú v tomto prípade nevoliči, vyhlásil Benneter.
Regionálne voľby v Sársku boli prvými od začiatku masových protestov proti sociálnej reforme spolkovej vlády. V celonemeckom meradle však tieto voľby nemajú veľký význam, pretože Sársko patrí k najmenším spolkovým krajinám -- na ploche 2 570 štvorcových kilometrov žije milión ľudí. Väčší dosah by mala zmena mocenských pomerov o dva týždne v Brandenbursku, kde vládne koalícia SPD/CDU. V paralelných voľbách v Sasku sa očakáva potvrdenie vedúcej pozície CDU. Dôležité komunálne voľby sa konajú 26. septembra v Severnom Porýní-Vestfálsku. Pokles preferencií SPD naznačuje, že strana by mohla prepadnúť v parlamentných voľbách v máji 2005.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 08:05