Výskum života na Marse, vývoj vírusu ničiaceho rakovinové bunky, využitie fotoniky na prinavrátenie zraku pacientom so sivým zákalom - to sú niektoré z problémov, ktorými sa zaoberá 284 vedcov, ktorým Európska rada pre výskum (ERC) poskytne v rámci posledného kola financovania prostriedky vo výške 660 miliónov eur.
Vo svojej šiestej a poslednej výzve na predkladanie žiadostí o grant pre skúsených výskumných pracovníkov v rámci siedmeho rámcového programu v oblasti výskumu poskytne ERC individuálne granty až do výšky 3,5 milióna eur. Ide o financie, ktoré umožnia etablovaným a skúseným výskumných pracovníkom uskutočňovať základný výskum.
Ďalšia výzva na predkladanie žiadostí pre skúsených výskumných pracovníkov bude prvou v rámci programu Horizont 2020 – nového programu EÚ pre výskum a inovácie v rámci dlhodobého rozpočtu na obdobie 2014-20.
"Takéto talenty v Európe potrebujeme. Ich tvorivosť a práca prináša znalosti, ktoré sú cenné nielen samy osebe, ale majú aj pozitívny vplyv na našu spoločnosť a hospodárstvo. Preto sa rozpočet ERC v rámci programu Horizont 2020 významne posilní," uviedla eurokomisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geogheganová-Quinnová.
Úspešní uchádzači v rámci siedmeho rámcového programu pochádzajú z 27 rôznych krajín. Najväčšie zastúpenie majú britskí, nemeckí, francúzski, holandskí a talianski bádatelia. Príjemcovia grantov majú základňu v približne 150 inštitúciách v 18 rôznych štátoch Európskeho výskumného priestoru (EVP).
Na túto výzvu bolo predložených vyše 2400 žiadostí, čo je mierny nárast (o 4,5 percenta) oproti vlaňajšku. Vďaka grantom ERC budú môcť vedci vybraní v tejto výzve vybudovať svoje vlastné výskumné tímy. Spolu bude členov tímu ERC tvoriť približne 1200 postdoktorandských a doktorandských študentov.
Granty pre skúsených výskumných pracovníkov sa udeľujú etablovaným špičkovým výskumníkom bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť či vek, ktorí vedú nezávislý výskum a ktorých nedávne vedecké výsledky a profil svedčia o tom, že v danej oblasti, respektíve oblastiach, patria k svetovej špičke.
Z úspešných návrhov v tejto výzve bolo 45 percent z oblasti Fyzikálne a technické vedy, 36 percent z oblasti Biologické vedy a 18 percent z oblasti Sociálne a humanitné vedy.
Príjemcovia grantov boli vyberaní na základe partnerského hodnotenia, ktoré vykonalo 25 komisií zložených z renomovaných vedcov z celého sveta.