Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso (na snímke) dnes počas návštevy na juhotalianskom ostrove Lampedusa oznámil, že Taliansko dostane dodatočných 30 miliónov eur ako pomoc na zvládanie náporu ilegálnych imigrantov. Ide o dôsledok stroskotania lode z minulého týždňa, pri ktorom prišlo o život vyše 275 ľudí, väčšinou zo Somálska a Eritrey.
Barroso sa súčasne zaviazal, že bude neúnavne pracovať v záujme posilnenia azylovej politiky celej EÚ a posilní financovanie agentúry Frontex, aby sa zabránilo podobným tragédiám.
„Budeme spolupracovať s talianskymi orgánmi, aby sa zmiernili problémy utečencov na pevnine", vyhlásil Barroso. Komisárka EÚ Cecilia Malmströmová spresnila, že vyčlenené finančné prostriedky by mohli byť použité "na obnovu a zvýšenie štandardu" preplneného centra na príjem imigrantov na ostrove.
Taliansky premiér Enrico Letta, ktorý delegáciu EÚ počas návštevy na Lampeduse sprevádzal, informoval, že stovky obetí minulotýždňového stroskotania budú mať štátny pohreb. Súčasne sa ospravedlnil za chyby, ktorých sa Taliansko dopustilo v snahe čeliť tejto tragédii.
Niektorí ostrovania vítali delegáciu EK a vlády výkrikmi "Hanba!" či "Vrahovia!" a piskotom. Lampedusania sa totiž už dlho sťažujú, že na nich pevninské Taliansko zabudlo a nechalo ich, aby sami čelili náporu stoviek imigrantov. Miestni obyvatelia chceli, aby delegácia EÚ navštívila preplnený prijímací tábor, kde žijú ilegálni imigranti. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov v utorok konštatoval, že podmienky v tomto zariadení sú "absolútne nevyhovujúce".
Starostka ostrova Giusi Nicoliniová tento týždeň v mene svojich spoluobčanov pred médiami vyhlásila, že chcú viac ako len symbolickú návštevu predstaviteľov EÚ. "Ak majú prísť na Lampedusu len vyjadriť sústrasť, nech radšej pošlú e-mail, my potrebujeme činy," zdôraznila.
Podľa oficiálnych údajov od januára do septembra do Talianska prišlo 30.100 potenciálnych žiadateľov o azyl, pričom najviac ich bolo za posledné dva mesiace, a to najmä zo Sýrie, Somálska a Eritrey. Najväčší nápor zažíva juh Talianska, najmä Sicília a Kalábria, kde sa od začiatku roku vylodilo vyše 22.000 ilegálnych prisťahovalcov, čo je takmer trikrát viac ako za celý rok 2012, keď ich bolo len okolo 8000, konštatovali talianske médiá.
Lampedusa sa nachádza bližšie k brehom Afriky ako k pevninskému Taliansku a je preto častým cieľom pašeráckych lodí prevážajúcich imigrantov.