StoryEditor

Brusel hlási historický deň. Začala sa nová éra policajnej spolupráce

01.12.2014, 15:04
Autor:
TASRTASR

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že dnešný deň je na území Európskej únie historickým dňom v oblasti policajnej a justičnej spolupráce v trestných veciach. Od dnešného dňa, čiže päť rokov po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy, sa začali na akty v tejto oblasti uplatňovať bežné právomoci EK a Súdneho dvora EÚ rovnakým spôsobom ako v ktorejkoľvek inej oblasti upravenej právnymi predpismi únie.

Podľa slov prvého podpredsedu EK Fransa Timmermansa ide o začiatok novej éry pre celú oblasť spravodlivosti a vnútorných vecí, pretože sa zrušia obmedzenia, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú na súdne preskúmanie zo strany Súdneho dvora EÚ a na úlohu komisie ako "strážkyne" Zmluvy o EÚ v oblasti justičnej spolupráce, pokiaľ ide o trestné veci.

To znamená, že komisia bude mať právomoc začať konanie vo veci porušenia v prípade, že sa právne predpisy EÚ, na ktorých sa jednomyseľne dohodli členské štáty, nesprávne vykonávali.

"Európa nie je len jednotný trh alebo hospodárska a menová únia, ale svojim občanom ponúka aj európsky priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Dnes sa politika v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí konečne dostáva na rovnakú pozíciu ako ostatné politiky EÚ," zdôraznil Timmermans. Objasnil, že ide o krok vpred, lebo odteraz sa súdne preskúmanie zo strany Súdneho dvora EÚ a vynucovacie právomoci komisie budú uplatňovať aj na opatrenia policajnej spolupráce a na akty v oblasti trestného práva. Tým sa podľa neho posilnia práva občanov a zvýši právna istota.

Doposiaľ bola policajná a justičná spolupráca v trestných veciach poslednou zostávajúcou súčasťou takzvaného tretieho piliera legislatívy EÚ, ktorý kedysi pokrýval celú oblasť spravodlivosti a vnútorných vecí. Jeho zmena sa začala nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy 1. decembra 2009.

Počas päťročného prechodného obdobia sa mohli členské štáty a EK dôkladne pripraviť na túto zmenu a zabezpečiť hladký prechod na nový spôsob zákonodarstva a súdnej kontroly v tejto oblasti.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulus upozornil, že 1. december predstavuje zároveň aj koniec prechodného obdobia pre politiku spravodlivosti a vnútorných vecí, keď dnes sa začína nová kapitola s novými právomocami v oblastiach migrácie a vnútorných záležitostí.

"Vzhľadom na to, že čoraz viac občanov EÚ študuje, pracuje, podniká, uzatvára manželstvo a má deti v celej únii, justičná spolupráca medzi členskými štátmi EÚ sa musí naďalej zlepšovať, a to postupne tak, aby občania v každej oblasti pocítili konkrétne výsledky," uviedla v tejto súvislosti komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová.

Uplynutím prechodného obdobia bude mať oddnes Súdny dvor EÚ úplnú právomoc nad vykonávaním justičnej spolupráce v trestných veciach a policajnej spolupráce a komisia bude môcť začať konanie o porušení proti akémukoľvek členskému štátu, ktorý poruší právne predpisy EÚ.

01 - Modified: 2007-01-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vietnamská ekonomika sa nám pootvorí
01 - Modified: 2022-10-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Gašpar si po dvoch rokoch môže vydýchnuť, boj proti mafii stráca dych 02 - Modified: 2022-10-18 06:55:03 - Feat.: - Title: Matovič s Karasom chcú menej ľudí vo väzení. Podvodníkov majú trestať peňažne 03 - Modified: 2022-07-20 13:08:52 - Feat.: - Title: Poľsko má systémové problémy s rozdeľovaním peňazí EÚ. Môže za to vláda, kritizujú europoslanci 04 - Modified: 2022-07-07 03:59:36 - Feat.: - Title: Krádež za 11 eur: duševne chorú ženu posiela súd do väzenia. Absurdné, hovorí psychiater 05 - Modified: 2022-05-03 08:15:58 - Feat.: - Title: Nočná mora v priamom prenose. Žena sa prebudila na vlastnom pohrebe, výpoveď rodiny ťa dostane
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. február 2023 09:13