Vyhrotená situácia panovala cez víkend na hraniciach Grécka a Macedónska, kde sa stretla polícia s migrantmi v čase, keď macedónska armáda začala stavať plot proti nekontrolovanému prílivu ľudí. K riešeniu migračnej krízy v Európe, do ktorej stále smerujú tisíce utečencov, sa snaží prispieť dnešný summit EÚ s Tureckom.
Okolo 40 ľudí vrátane 18 policajtov bolo zranených pri sobotňajších stretoch niekoľkých stoviek utečencov s poriadkovými silami na južnej macedónskej hranici, kde sa už desať dní hromadia ľudia kvôli rozhodnutiu Macedónska, že ďalej bude púšťať iba osoby utekajúce z Afganistanu, Iraku či Sýrie. Macedónske úrady uviedli, že ani stavba takmer tri metre vysokého plota neznamená, že by sa hranica uzavrela, ale že ľuďom zo spomínaných štátov bude stále umožnený priechod. Migranti smerujú cez Macedónsko takzvanou balkánskou cestou do západnej Európy; už skôr podobné ploty a bariéry na hraniciach postavilo Maďarsko či Slovinsko.
Maďarsko patrí spoločne so Slovenskom a Českom k najväčším odporcom povinných kvót na prerozdeľovanie utečencov medzi krajiny EÚ. Slovenský premiér Robert Fico potvrdil, že Bratislava už pripravila proti tomuto rozhodnutiu prijatému väčšinou členských štátov žalobu, s ktorou vraj nemieni otáľať až do posledného možného dátumu jej podania 18. decembra. Podobný krok chce urobiť aj Budapešť, Praha sa ale k nemu pripojiť nemieni.
Česko chce podľa premiéra Bohuslava Sobotku na dnešnom mimoriadnom summite v Bruseli docieliť, aby sa Turecko zaviazalo k opatreniam na ochranu svojich hraníc a regulácie migrácie na svojom území. Návrh deklarácie z dnešného summitu počíta s poskytnutím troch miliárd eur krajinami EÚ na zlepšenie situácie utečencov v Turecku. Ankara má Európe pomôcť okrem iného tým, že nebude migrantov bez riadnych dokumentov púšťať ďalej, ale vráti ich do krajiny pôvodu.
"Naším hlavným cieľom je obmedziť prúd migrantov do Európy," vyhlásil dnes pred začiatkom summitu predseda Európskej rady Donald Tusk. "Ale nebuďme naivní. Turecko nie je jediný kľúč k riešeniu migračnej krízy. Tým najdôležitejším je naša zodpovednosť a naša povinnosť chrániť svoje vonkajšie hranice," upozornil.