Kondómy, ktoré sú dostupné v Ugande, sú mnohými miestnym mužom príliš malé. To môže predstavovať vážny problém pre úspešný boj proti šíreniu AIDS v tejto krajine. Podľa agentúry AFP na to upozornili miestni poslanci, ktorí sa vrátili zo študijnej cesty vo vybraných regiónoch.
Delegácia poslancov dostala najmä v oblastiach postihnutých epidémiou vírusu HIV a nadväzujúcej choroby AIDS rad sťažností na jednotnú veľkosť prezervatívov. V niektorých regiónoch "existujú dôkazy o tom, že ľudia majú väčšie pohlavné orgány, a preto by sa mala zvážiť dodávka väčších kondómov".
Člen parlamentnej komisie Tom Aza naplno zdôvodnil v ugandskej televízii NTV nechuť mužov ochranu používať. "Keď idú do akcie - počas sexuálnej aktivity, tak to samozrejme pod tlakom exploduje," vyhlásil.
Jeho poslanecký kolega Merard Bitetkyerezo zase uviedol, že niektorí mladí muži sa sťažujú, že sú uvedené kondómy príliš krátke a že sa do nich pri najlepšej vôli nedokážu dostať.
Poslankyňa Sarah Netalisileová vyjadrila v tejto súvislosti obavy, že problém veľkosti vystavuje miestnyh mladých chlapcov a dievčatá hrozbe nakazením AIDS aj napriek tomu, že sa po osvete o bezpečný styk poctivo snažia.
Členovia parlamentu chcú preto vyzvať výrobcov a distribútorov kondómov, aby brali ohľad na regionálne odlišnosti a zaistili prísun použiteľného tovaru.
Že je odlišný prístup ohľadom veľkosti daných orgánov nevyhnutný ukázala už napríklad štúdia z roku 2006 v Indii, kde sa zistilo, že naopak 60 percent Indov má penis kratší o 2,4 centimetra oproti medzinárodnému štandardu značiek kondómov. Tridsať percent miestnych mužov sa dokonca musí pasovať s hrozivou medzerou až piatich centimetrov.
Vďaka rozsiahlej osvetovej kampani v Ugande klesol počet ľudí nakazených vírusom HIV z 18 percent v roku 1992 na 6,4 percenta v roku 2005, čím sa krajina stala jednou z najúspešnejších v boji proti chorobe. V roku 2011 ale ich pomer opäť stúpol na 7,3 percenta. Podľa oficiálnych údajov umiera na AIDS ročne v Ugande okolo 80 000 ľudí.