Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2016, 19:35

Francúzi hlásia úspech: Islamský štát je na ústupe, zasiahli sme jeho zdroje

Islamský štát (IS) je v súčasnosti v Iraku a Sýrii na ústupe. Medzinárodná koalícia pod vedením Spojených štátov ale v boji proti nemu musí ešte zvýšiť svoje úsilie. Terajším cieľom je likvidácia "mocenských centier" tejto organizácie v sýrskom meste Rakká a v severoirackom Mosule. Informovali o tom dnes ministri obrany Francúzska a USA v Paríži, kde sa konalo rokovanie o postupe proti IS, ktorého sa zúčastnili aj ich kolegovia z Nemecka, Austrálie, Talianska, Holandska a Británie.

"Naše spoločné úsilie prináša ovocie. Islamský štát je v teréne na ústupe, podarilo sa nám zasiahnuť jeho zdroje. Nastal čas, aby sme zvýšili naše spoločné úsilie tým, že povedieme súdržnú kolektívnu stratégiu," vyhlásil dnes podľa agentúry AFP francúzsky minister obrany Jean-Yves le Drian.

Americký minister obrany Ashton Carter pomenoval tri hlavné ciele boja proti IS. Okrem zničenia veliacich stredísk ide o rozloženie jeho vplyvu vo svete a o ochranu civilného obyvateľstva pred teroristickými útokmi. Globálny vplyv IS označil Carter za "nádorovú metastázu".

Minister zároveň vyhlásil, že USA pozývajú všetkých 26 členov koalície bojujúcej proti IS pomocou vzdušných síl k medzinárodnej konferencii, ktorá by sa o tri týždne mala konať v Bruseli. Každá krajina by sa podľa neho mala pripraviť na väčšiu účasť v bojovom úsilí. Neoficiálne zdroje podotýkajú, že najmä zo strany blízkovýchodných krajín je pomoc skôr symbolická a zahŕňa len hŕstku lietadiel.

Le Drian a Carter tiež kritizovali ruskú intervenciu v Sýrii. Rusi by sa podľa francúzskeho ministra mali zamerať na bombardovanie IS a prestať útočiť na ostatné opozičné ozbrojené skupiny. Moskva je vraj na "zlej strategickej ceste", dodal Carter s tým, že kým sa to nezmení, "nie je dostatok priestoru na spoluprácu medzi Západom a Ruskom v Sýrii".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.