Ak by sa Rakúsko rozhodlo uzavrieť štátne hranice pred utečencami, Slovinsko by nemalo inú voľbu než nasledovať jeho príklad. Vyplýva to zo slov, ktoré z úst šéfa slovinskej diplomacie Karla Erjaveca odzneli na stredajšom zasadaní zahraničného výboru parlamentu v Ľubľane.
Minister zahraničných vecí pripustil, že aj úplné uzavretie zelenej hranice Maďarskom by malo pre Slovinsko rovnaké dôsledky, ako posilnenie ochrany rakúskej štátnej hranice pred utečencami.
Erjavec súčasne podľa tlačovej agentúry MTI zdôraznil, že hovorí za seba, a že nejde o oficiálne stanovisko slovinskej vlády.
Za nepredstaviteľné označil šéf slovinskej diplomacie, aby v jeho krajine vznikla situácia podobná tej v Srbsku, na území ktorého sa objavilo 150-tisíc ilegálnych prisťahovalcov.
O problematike sa hovorilo už na utorňajšom zasadaní slovinskej rady pre národnú bezpečnosť, ktoré zvolal premiér Miro Cerar. Rozhodlo sa na ňom, že Ľubľana sa aj naďalej bude pripravovať na druhú migračnú vlnu a v tejto súvislosti zriadi v slovinsko-rakúskom pohraničí aj tranzitné centrum.
Vláda v Ľubľane informovala, že v prípade tranzitu 4000-8000 migrantov denne bude voči nim postupovať humánne, avšak súčasne mieni dodržiavať pravidlá Európskej únie. Z dlhodobého hľadiska sa slovinský kabinet prikláňa k riešeniu migračnej krízy v krajinách, z ktorých pochádza väčšina migrantov.
Slovinský expremiér Janez Janša v rozhovore pre regionálny televízny kanál VTV kritizoval vládny kabinet za údajnú nepripravenosť na prvú vlnu utečencov, ktorá sa na sklonku septembra dotkla i Slovinska.
Varoval pred "chaosom", ktorý vyvolajú prisťahovalci z krajín Blízkeho východu a Afriky v Európe, a ktorému musí Európska únia zabrániť.