O budúcnosti Nemecka môžeš rozhodnúť aj ty!" Toto heslo sa v ostatných dňoch masovo šírilo prostredníctvom sociálnych sietí. O výsledku nemeckých volieb teda mohol rozhodnúť ktokoľvek. Stačilo, keď bol oprávnene nespokojným občanom Európskej únie a pripojil sa k iniciatíve.
Za "krížikovou revolúciou" stojí nemecká organizácia. Z jej strany prišiel nápad, aby umožnila obyvateľom hociktorej z krajín EÚ, ovplyvniť výsledky volieb v Nemecku. Ľudia, ktorí sú nespokojní s radikálnymi škrtmi a tvrdia, že im ich mala nanútiť práve nemecká politika, sa preto masovo pripájali k tzv. "Electoral Rebellion" čiže k "Voličskej vzbure". Jej princíp je jednoduchý, občania Nemecka poskytnú svoj hlas vybranému cudzincovi a vo voľbách zahlasujú za neho.
Voličský tandem
Za všetkým stojí berlínska organizácia Egality Now. "Chceme protestovať proti nedostatku pravej demokracie a rozhodovaniu s medzinárodným vplyvom, napríklad v oblasti hospodárskej politiky, klimatických zmien, jadrových zbraní, obchodu aj vojen. V našom globalizovanom svete politika nesiaha len po hranice daného štátu," píšu autori iniciatívy na svojej webovej stránke.
Celé "Volebné povstanie" sa zakladá na kontakte dvoch skupín ľudí. V prvej boli tí, ktorí majú právo hlasovať v nemeckých voľbách. Druhú skupinu zas tvorili obyvatelia iných krajín, podľa ktorých bude mať výsledok hlasovania vážny dôsledok na ich životy.
Prostredníctvom facebookového profilu projektu sa prihlásili nemeckí občania. Tí deklarovali, že pri voľbe dajú svoj hlas v zhode s prianím vybranej osoby z inej krajiny. Na takého oznámenie následne odpovedali cudzinci. Podmienkou však bolo, aby zdôvodnili akým spôsobom nemecká politika vplýva na ich život. Po skontaktovaní s nemeckým voličom a vzájomnej zhode vytvorili tzv. voličský tandem. Cudzinec svojmu Nemcovi povedal, aké strany má zakrúžkovať na volebnom lístku.
Španielská vlna
Iniciatíva, ktorej logom je previazaný balíček s krížikom, už prilákala takmer 1400 ľudí. "Som Oskar zo Španielska a chcem sa pridať. Myslím si, že politika krajiny, kde žijem (Holandsko) a krajiny odkiaľ pochádzam (Španielsko) a celá EÚ sú silne ovplyvnené výsledkom volieb v Nemecku," napísal jeden z členov komunity na Facebooku.
Vedúci projektu Phillipp Nohe z organizácie Egality Now tvrdí, že kontroverzný projekt neporušuje zákon. "Hlasuje predsa len človek, ktorý je na to oprávnený. Len si nechá poradiť od niekoho z inej krajiny," zdôvodnil Nohe pre poľskú televíziu TVN.
Väčšina ľudí, ktorí sa do "Voličskej vzbury" zapojili, sú zo Španielska. Vláda tejto krajiny, ktorá bojuje s recesiou a vysokou nezamestnanosťou, totiž musela spraviť niekoľko nepopulárnych škrtov, aby znížila svoj deficit. Mnohí z občanov tejto krajiny preto majú ťažké srdce práve na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.
Práve Merkelová Európe priniesla recept na riešenie dlhovej krízy prostredníctvom politiky uťahovania opaskov. Práve preto drvivá väčšina cudzincov sympatizuje so stranami, ktoré majú viac ľavicové názory. Voličskí rebeli by najradšej volili stranu Ľavica (Linke) či Zelených alebo Alternatívu pre Nemecko. Či ich hlasy budú mať nejakú váhu alebo pri nemeckom kormidle naďalej ostane kancelárka Merkelová, to sa uvidí dnes večer.