Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2015, 13:29

Čína po útoku Mali prisľúbila Afrike spoluprácu v boji proti terorizmu

Čína po minulotýždňovom útoku na hotel v hlavnom meste Mali, ktorý si vyžiadal 19 obetí vrátane troch Číňanov, posilní spoluprácu s africkými krajinami v boji proti násilnému extrémizmu. Vyhlásil to dnes čínsky minister zahraničných vecí Wang I, ktorého cituje agentúra Reuters.

"Popri ďalšom presadzovaní pragmatickej spolupráce medzi Čínou a Afrikou posilníme bilaterálnu spoluprácu v boji proti terorizmu a extrémizmu," povedal Wang bez uvedenia podrobností vo svojom príhovore k diplomatom a reportérom. Zároveň zopakoval, že poskytovanie podpory Afrike nebude spojené s politickými podmienkami.

Čínsky prezident Si Ťin-pching po útoku militantných islamistov v Bamaku z 20. novembra vyzval príslušné zložky na posilnenie bezpečnostných aktivít mimo čínskeho územia. Traja čínski občania usmrtení v Mali boli riadiacimi pracovníkmi štátneho podniku China Railway Construction Corp. Okrem Číňanov pri tomto útoku zahynuli aj ďalší cudzinci - šiesti Rusi, Američan, Belgičan, Izraelčan a Senegalčan.

Podľa nemenovaného čínskeho predstaviteľa by mal prezident Si oznámiť novú pomoc africkým štátom počas decembrovej návštevy Zimbabwe a Juhoafrickej republiky.

Peking je v súvislosti s rozvíjaním spolupráce s Afrikou vystavovaný obvineniam zo strany Západu, že prehliada tamojšie konflikty a porušovanie ľudských práv, čo však Wang odmietol s tým, že Čína "nepôjde starou cestou tradičných veľmocí". Spolupráca tiež podľa neho nie je na úkor životného prostredia či dlhodobých záujmov Afriky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.