„Zlá viditeľnosť, mierne otrasy zeme a potom to prišlo. Prvá lavína a hneď niekoľko ďalších, ktoré sa nedali nijako predvídať. Je ich veľa, každú chvíľu nejaká padne. Už som to prestal počítať.“ Takto opisuje svoj hrôzostrašný zážitok spod najvyššej hory sveta Mount Everest dánsky horolezec Carsten Pedersen. On sám patrí medzi tých šťastnejších, ktorí prežili víkendovú tragédiu v Nepále. Zemetrasenie so silou približne 7,8 stupňa Richterovej škály zrovnalo so zemou časť metropoly Káthmandu a o život pripravilo vyše dvetisíc ľudí.
Lavína vyvolaná zemetrasením navyše v základnom tábore pod Mount Everestom zabila niekoľko horolezcov. Medzi obeťami lavíny bol aj topmanažér Dan Fredinburg, ktorý v spoločnosti Google pracoval na vývoji auta bez vodiča.
Mŕtvi a nezvestní
Nepál sa za posledné roky stal vyhľadávanou destináciou nielen pre horolezcov, ktorí zdolávajú osemtisícovky v Himalájach, ale aj pre menej náročných turistov.
Platí to aj o Slovákoch, ktorí sa teraz snažia dopátrať akýchkoľvek informácií o svojich známych v Nepále. „Skontaktovala som sa s mojím dobrým kamarátom Danurim, ten je, našťastie, v poriadku. Jeho známy Subin však prišiel o rodinný dom,“ tvrdí Slovenka Petra Nagyová, ktorá Nepál pred pár týždňami navštívila a cestovala po ňom. „Pre miestnych bude určite veľmi ťažké vyrovnať sa s touto tragédiou,“ dodáva.
Našich občanov v Nepále eviduje aj slovenský rezort zahraničia. „Sme v kontakte zatiaľ s piatimi Slovákmi, ktorí sa pred cestou zaregistrovali na portáli ministerstva. V oblasti Himalájí sa nachádzajú aj členovia horolezeckej expedície na Makalu. Tí sú všetci v poriadku a pomoc nevyžadujú,“ uviedol pre HN Peter Susko z tlačového oddelenia rezortu zahraničných vecí.
Dodáva však, že s ostatnými je problém sa skontaktovať, a to najmä pre chaos a výpadky telefonického spojenia, ako aj minimálne pokrytie internetu v oblasti.
Krajina zemetrasení
Nepál sa nachádza v oblasti, kde sa spájajú litosférické dosky. Aj preto sú tam otrasy zeme pomerne časté. „Tragédia je, že tentoraz sa toto silné zemetrasenie udialo nie v horách, ale priamo v doline, v ktorom sa nachádza aj mesto Káthmandu,“ povedal pre HN horolezec Vladimír Štrba. Ten bol v Nepále na expedíciách niekoľkokrát. Budovy v hlavnom meste pritom nie sú na podobné otrasy pripravené.
Podobne aj lavína, ktorá zasiahla horolezecký tábor, nepatrila medzi štandardné. Tie totiž väčšinou padajú vtedy, keď je veľa snehu. „V prípade víkendového zemetrasenia padali tzv. seraky, teda obrovské kusy ľadovca, ktoré sa uvoľnili. Je to podobné, ako by vás privalil kamión,“ hovorí Štrba.
Viaceré veľké krajiny vrátane Nemecka, Francúzska a Ruska už do krajiny vyslali záchranárske tímy. Spojené štáty prispeli krajine peniazmi. To, či sa k medzinárodnej pomoci pripojí aj Slovensko, nie je zatiaľ jasné. „Zvažujeme možnosti a formy našej humanitárnej pomoci Nepálu,“ dodáva Susko.