StoryEditor

Brusel reaguje na žalobu Slovenska: Kvóty sú legálne, musíte ich rešpektovať

02.12.2015, 23:34
Autor:
TASRTASR

Európska komisia (EK) sa domnieva, že Slovensko by malo rešpektovať rozhodnutie o prerozdelení utečencov prostredníctvom povinných kvót medzi členskými štátmi EÚ. A to aj po tom, ako sa vláda v Bratislave dnes obrátila na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu so žalobou na Radu Európskej únie.

SR žiada, aby Súdny dvor EÚ vyhlásil rozhodnutie Rady o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. Rada má okrem toho uhradiť súdne trovy. Po dnešnom rokovaní vlády o tom informoval premiér Robert Fico.


Prečítajte si aj: Slovensko podalo žalobu na Brusel: Kvóty sú fiasko, zdôraznil Fico


Hovorca EK pre vnútorné záležitosti Ernst Otve upozornil, že v optike exekutívy EÚ právne odvolanie sa slovenskej strany nezahŕňa povinnosť pozastaviť platnosť rozhodnutia o prerozdeľovaní utečencov do doby, kým súd v Luxemburgu vynesie rozsudok v tejto kauze.

Stanovisko hovorcu EK dnes poobede priniesli viaceré španielske médiá a aj rumunská tlačová agentúra Agerpres.

"Komisia sa domnieva, že navrhovaná relokácia (migrantov) je legálna," spresnil hovorca EK. Dodal, že ak sa niektorá členská krajina únie chce proti rozhodnutiu Rady odvolať na Súdnom dvore EÚ, môže tak urobiť, ale "počas trvania súdneho procesu musí rešpektovať platnú legislatívu". Čiže rozhodnutie Rady o relokáciách migrantov, ktorí v Európe žiadajú o azyl.

Rozhodnutie o prerozdelení migrantov medzi členské štáty EÚ bolo prijaté 22. septembra na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci a spravodlivosť v Bruseli. Stalo sa tak použitím mechanizmu hlasovania kvalifikovanou väčšinou. Tento spôsob hlasovania obišiel nepriaznivý postoj krajín strednej a východnej Európy voči iniciatíve prerozdeľovania migrantov podľa národných kvót.

Prerozdeľovanie sa týka celkovo 160-tisíc utečencov pôvodom zo Sýrie, Iraku a Eritrey.

Hlasovanie z 22. septembra ukázalo, že proti relokáciám na základe kvót okrem Slovenska bola aj Česká republika, Maďarsko a Rumunsko, pričom Fínsko sa zdržalo hlasovania.

Maďarsko a Česká republika medzitým tiež oznámili, že zvažujú možnosť odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu na Súdny dvor EÚ.

 

01 - Modified: 2024-10-27 21:30:06 - Feat.: - Title: Boli sme príliš ústretoví. Tisíce ľudí sa zúčastnili na protestoch proti migrantom na Kanárskych ostrovoch 02 - Modified: 2024-10-22 09:00:00 - Feat.: - Title: Na Diddyho sa sypú ďalšie obvinenia zo zvrhlostí, 50 Cent odhalí detaily v pripravovanom dokumente 03 - Modified: 2024-10-16 15:32:35 - Feat.: - Title: Pri Kréte sa potopila drevená loď so 100 migrantmi, jeden zomrel a dvaja sú nezvestní 04 - Modified: 2024-10-06 07:52:28 - Feat.: - Title: Slovensko starne, migrantov nechce. Pre budúce dôchodky je to zlá správa 05 - Modified: 2024-10-04 09:01:44 - Feat.: - Title: Ruská generálna prokuratúra podala žalobu proti viacerým divíziám Shell. Stojí za ňou Gazprom aj úrady
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 09:07